Ruský prezident Vladimír Putin sa zaujíma o ethereum. Druhá najväčšia digitálna mena po bitkoine ho zaujala ako potenciálny nástroj, ktorý by Rusku mohol pomôcť diverzifikovať ekonomiku závislú na rope a zemnom plyne.

Ilyu Khrennikov na Bloombergu v rubrike Technológie vo svojom komentári tvrdí, že Putin sa minulý týždeň pri príležitosti účasti Ekonomického fóra v Petrohrade  stretol s tvorcom etheria Vitalikom Buterinom, aby podporil jeho plán na vybudovanie kontaktov s miestnymi partnermi s cieľom implementácie technológie blockchain v Rusku.

Virtuálne meny môžu pomôcť ekonomike tým, že umožnia vykonávať transakcie cez internet rýchlejšie a bezpečnejšie.

Ethereum môže slúžiť nielen ako metóda výmeny, ale aj ako hlavná platforma na zaznamenávanie všetkého – od menových kontraktov až po vlastnícke práva, ktorá vylučuje obchodné vzťahy od sprostredkovateľov, ako sú notári, a zrýchľuje obchodné vzťahy „Digitálna ekonomika nie je oddeleným sektorom, je základom pre vytvorenie úplne nových obchodných modelov,“ povedal Putin na fóre, kde hovoril o spôsoboch, ako podporiť dlhodobý rast po tom, ako sa Rusko začína zotavovať z najhoršej recesie za posledných dvadsať rokov.

Ruská štátna rozvojová banka VEB minulý týždeň rozhodla o použití etherea pre niektoré administratívne funkcie. Producent ocele, spoločnosť Severstal, potom testoval bloky pre bezpečné prevody akreditívov so zahraničím.

Ruská centrálna banka už zaviedla technológiu blokchain, na ktorej je založené ethereum, ako pilotný projekt na spracovanie on-line platieb a na overovanie klientskych údajov s úverovými inštitúciami (napríklad s najväčšou ruskou bankou Sberbank), povedala viceguvernérka Olga Skorobogatová na Petrohradskom fóre. Nevylúčila pri tom ani možnosť, že Rusko využije budúce technológie pre vývoj národného virtuálnej meny.

„Blockchain by mohol mať na firmy rovnaký efekt ako kdysi vznik internetu – zmenil by obchodné modely a eliminoval prostredníkov, ako sú správcovia a úradníci“ povedal agentúre  Bloomberg Vlad Martynov, poradce The Ethereum Foundation, neziskovej organizácie, která kryptomenu podporuje. „Pokiaľ ju Rusko zavedie ako prvé, získa podobné výhody, ako mali západné krajiny na začiatku internetovej éry“ dodal.

Reálny záujem Putina o druhú najsilnejšiu kryptomenu, či úvahy o vytvorení vlastnej ruskej kryptomeny tak dávajú bodku za populárnym  hoaxom o „zlatom rubli„.

Celý komentár na Bloombergu si môžete prečítať v origináli tu.