Agentúra Reuters informovala o oznámení katarského ministerstvo obrany, podľa ktorého krajina v stredu podpísala dohodu o kúpe stíhačiek F-15 zo Spojených štátov za 12 miliárd dolárov.
Transakcia bola dokončená napriek tomu, že krajinu v Perzskom zálive nedávno kritizoval americký prezident Donald Trump kvôli podpore terorizmu.
Americký minister obrany Jim Mattis a zástupcovia Kataru sa mali stretnúť v stredu, aby dohodu definitívne uzavreli, povedal agentúre Reuter zdroj oboznámený s dohodou. Bloomberg News oznámil, že dohoda hovorí celkove o 36 ks stíhačiek.
Tento obchod zvýši bezpečnostnú spoluprácu a súčinnosť medzi USA a Katarom, uviedol Pentagon vo vyhlásení zaslanom e-mailom v stredu.
Minister obrany Mattis a katarský minister pre záležitosti obrany Khalid al-Attiyah tiež diskutovali o súčasnom stave operácií proti ISIS a význame de-eskalácie napätia, aby sa všetci partneri v oblasti Perzského zálivu mohli zamerať na ďalšie kroky pri plnení spoločných cieľov, dodal Pentagon.
V novembri bol v Spojených štátoch schválený možný predaj až 72 ks lietadiel F-15QA do Kataru za 21,1 mld. dolárov Spoločnosť Boeing je hlavným dodávateľom stíhačiek pri obchodoch s krajinami na Blízkom východe.
Boeing sa ku zmluve odmietol vyjadriť.
Trump v piatok obvinil Katar z toho, že je „hlavný“ sponzor terorizmu, čo potenciálne bráni administratíve USA v jej snahách na zmiernenie vysokej miery napätie a blokády krajiny zo strany arabských štátov a ďalších.
V princípe však tento krok hovorí, že rétorika USA sa nezhoduje s praktickou politikou. Amerika za vlády Donalda Trumpa preferuje v prvom rade záujem Ameriky a ten sa koncentruje hlavne na podporu predaja a biznisu ako takého. Hoci vláda Donalda Trumpa slovne podporila snahy Saudov o absolútnu hegemóniu v regióne výmenou za zmluvu o predaji zbraní za stovky miliárd dolárov, tento krok USA dal jasne najavo, že v skutočnosti nepodporuje snahy Saudskej Arábie o totálnu izoláciu Kataru.
Informovali sme rovnako o veľkej zmluve Boeingu na predaj civilných lietadiel Boeing-737 do Iránu za 3 miliardy dolárov.
To všetko bude znamenať oslabenie pozície Saudov.
Americká diplomacia zjavne plní Trumpovo predvolebné heslo „Amerika First„. Aj keď to v skutočnosti vyzerá, že ide o parafrázu výroku „Čo je dobré pre General Motors, je dobré aj pre Ameriku,“ ktorým sa v minulosti preslávil bývalý generálny riaditeľ GM Charles E. Wilson, ktorý slúžil ako minister obrany (1953 – 1957) za prezidenta D. Eisenhowera. Len dnes je namiesto GM iná značka – Boeing.