Opozičná Slobodná sýrska armáda (SSA) považuje za nevyhnutnú vojenskú operáciu proti silám sýrskej kurdskej demokratickej únie (PYD) na severe krajiny s podporou Turecka, píše RIA NOVOSTI.

Uviedla to agentúra Anadolu s odkazom na jedného z veliteľov SSA Ahmeda Osmana.

„Sme povinní vykonávať operácie proti PYD v severnom predmestí Aleppa, a rovnako tak je nutné ukončiť okupáciu oblastí na sýrske-tureckej hranici. Iným spôsobom nie je možné zaistiť návrat asi 200 tisíc civilistov, ktorí boli nútení opustiť mestá na sýrsko-tureckej hranicou, “ – tvrdil Osman.

Podľa neho sa v posledných týždňoch obyvatelia Tel Rifat na juh od mesta Azaz a okolie organizujú protesty a požadujú vyčistiť oblasť od síl PYD.

„Vojaci SSA sú pripravení to urobiť. Žiadame Turecko, aby nás podporilo, ako tomu bolo počas operácie „Štít Eufratu“.

„Pre začiatok požadujeme po militantoch PYD opustiť dediny na sýrsko-tureckej hranice po dobrom, aby sa zabránilo bojom a obetiam. Ale ak teroristi odmietnu, potom SSA nebude mať inú možnosť, než bojovať, “ varoval Osman v kuolároch mezisyrských ženevských rozhovorov.

Podľa neho po stiahnutí síl z PYD z Tel Rifat a jeho okolí môže začať operácia na oslobodenie priestore Afrin, ktorý sa nachádza na druhej strane hranice od tureckej provincie Hatay.

Afrin má strategický význam, pretože teroristi obsadili dediny v regióne. Ak Afrin zostane pod kontrolou militantov, tak hrozba terorizmu Azaz a okolie oslobodených operácií „Štít Eufratu“ bude pokračovať, „vyhlásil militant.

Podľa neho by sa sily kurdskej PYD nemali spoliehať na podporu Spojených štátov, či proti nim dôjde k operácii v Afrin. „Myslím, že nebudú mať podporu. Washington dal jasne najavo, že nechce, aby SSA presunula do oblasti Manbidže, ale o Afrin nič povedané nebolo, „vyhlásil Osman.

Dodal tiež, že SSA je pripravená zapojiť sa do boja so sýrskou vládnou armádou, pokiaľ jej PYD odovzdá kontrolu nad jej oblasťami.

Podľa vyhlásenia ministra obrany Turecka Fikri Isik z minulého týždňa, Ankara nevylučuje vojenskú operáciu v Afrin v prípade ohrozenia svojej národnej bezpečnosti vychádzajúce z uvedeného regiónu.

Turecko označuje PYD a sýrske kurdské obranné sily za teroristické organizácie spojené so zakázanou Stranou pracujúcich Kurdistanu (PKK). Turecká operácie na severe Sýrie a Iraku „Štít Eufratu“ bola síce formálne označená ako boj proti IS, ale účelom bolo vytlačiť alebo zničiť kurdskej sily.