Vyberte položku Stránka

VIEME PRVÍ A VČAS: Srbsko nasleduje írsky príklad. Premiérkou bude žena hlásiacia sa k homosexualite

VIEME PRVÍ A VČAS: Srbsko nasleduje írsky príklad. Premiérkou bude žena hlásiacia sa k homosexualite

Srbský prezident poveril zostavením novej vlády Annu Brnabičovou. Tá sa tak stane prvou otvorene lesbickou premiérkou na konzervatívnom Balkáne a prvou srbskou ženou vo vrcholnej politickej funkcii. K podobnej situácii došlo v Írsku, kde sa stal premiérom gay. Píše český Deník.

Štyridsaťjedenročná Anna Brnabičová sa do vrcholnej funkcie dostáva navyše ani nie rok potom, čo vstúpila do politiky, keď sa vlani v auguste stala ministerkou verejnej správy. Jej vymenovanie premiérkou znamená pre konzervatívnych Balkáncov prevratnú udalosť hneď v niekoľkých smeroch: nie je tu obvyklé, aby ženy zastávali tak vysoké funkcie, a úplným tabu je v mnohých balkánskych oblastiach tiež homosexualita – Brnabičová sa pritom otvorene hlási k lesbickej orientácii.

Verím, že Brnabičová má profesionálne a osobné kvality, aby bola dobrou predsedníčkou vlády, a že spolu s ďalšími ministrami bude pracovať na ďalšom rozvoji Srbska,“ povedal srbský prezident Alexander Vučica, ktorý ju poveril.

Srbsko, domov zhruba siedmich miliónov ľudí, z ktorých väčšinu tvoria ortodoxní kresťania, potrebovalo prejaviť zvýšenú toleranciu voči sexuálnym menšinám kvôli prístupovým rozhovorom týkajúcim sa možného členstva v Európskej únii. V súvislosti s nimi totiž zosilnel tlak na to, aby Srbsko zlepšilo ochranu svojich menšín, vrátane komunít ľudí s menšinovou sexuálnou orientáciou.

V roku 2010 došlo v Belehrade k incidentu počas pochodu Gay Pride, pri ktorom srbskí nacionalisti napadli účastníkov pochodu. Zranených bolo okolo 150 ľudí. V nasledujúcich rokoch už tento každoročný pochod prebehol bez problémov, no najmä vďaka rozsiahlej policajnej asistencii.

Budúce srbská premiérka zatiaľ podľa svojich vyjadrení dúfa, že bude pre ľudí dôležitá aj niečím iným ako svojou sexuálnou orientáciou. „Neviem, prečo by malo byť u ľudí podstatné práve toto. Dôležité je, či sú schopní, profesionálne, tvrdo pracujúci, úprimní, majú radi svoju krajinu a chcú pracovať v jej najlepšom záujme,“ uviedla v rozhovore pre regionálnu televíziu RTV.

Očakáva sa, že v najbližších týždňoch nastúpi do funkcie predsedníčky vlády.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This