Vyberte položku Stránka

VIEME PRVÍ A VČAS: Mediátori katarskej krízy očakávajú návrhy Saudskej Arábie a SAE

VIEME PRVÍ A VČAS: Mediátori katarskej krízy očakávajú návrhy Saudskej Arábie a SAE

Podľa agentúry Bloomberg, ktoré jej sprostredkovali interné zdroje, pri riešení katarskej krízy môžu pomôcť mediátori. Ich kontakt so Saudskou Arábiou a Spojenými Arabskými Emirátmi (SAE) sa očakáva v najbližších dnoch.

Návrhy z týchto dvoch krajín by podľa týchto zdrojov mali prísť v najbližších dvoch dňoch. S riešením krízy by mal pomôcť Kuvajt a tiež Turecko.

Katar hovorí, že neexistencia jasných požiadaviek bráni vyriešeniu krízy. Konflikt, ktorý vznikol pri obvinení krajiny Saudskou Arábiou, SAE a Bahrajnom z podpory terorizmu, keď prerušili väzby, komunikačné a transportné linky. Katar obvinenia odmieta a akcie popisuje ako ilegálne.

Predstavitelia SAE a Saudskej Arábie odmietli informácie komentovať.

Kuvajt hrá od začiatku konfliktu dôležitú úlohu, keď kuvajtský emir navštívil počas uplynulého týždňa Saudskú Arábiu, SAE a Katar. K tomuto úsiliu sa pripojilo aj Turecko, keď minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu sa kontaktoval s katarskými a kuvajskými predstaviteľmi.

Burza na tieto správy reagovala pozitívne.

Spojené štáty vysielajú zmiešané signály. Donald Trump síce v sérii tweetov obvinil Katar z podpory terorizmu, ale posledné informácie o obchode USA s Katarom, kde Amerika predáva Kataru bojové lietadlá za 12 miliárd dolárov, zneisťujú aktérov krízy.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This