Prezident Tayyip Erdogan v nedeľu odmietol výzvu Turecku, aby zatvorilo vojenskú základňu v Katare, a povedal, že širší zoznam požiadaviek štyroch arabských štátov bol protiprávnym zásahom proti zvrchovanosti emirátu Perzského zálivu. Informuje Reuters.
V najsilnejšom vyhlásení o podpore Kataru v takmer trojtýždňovej kríze, ktorá sa sústredila na štát v Perzskom zálive, Erdogan vyhlásil, že výzva na stiahnutie tureckých síl je neúctivá a že Doha, ktorá označila požiadavky ako neprimerané, prijala správny prístup.
„Požiadanie Turecka o stiahnutie svojej jednotky (z Kataru) je prejavom neúcty voči Turecku,“ povedal turecký prezident. Erdogan zároveň vyhlásil, že Ankara ponúkla zriadenie vojenskej základne aj Saúdskej Arábii, ktorá však neodpovedala.
Už skôr Erdogan povedal, že „nad Katarom bol vynesený rozsudok trestu smrti,“ to vyhlásil v prejave pred členmi jeho vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) 13.júna 2017 . Ďalej povedal, že metódy použité proti tomuto štátu Perzského zálivu zo strany Saudskej Arábie a jej susedných spojencov sú neprijateľné.
Turecko sa pripojilo ku krajinám, ktoré vyzvali na ukončenie krízy a do Bahrajnu vyslali zásielky potravín. Ankara tiež prisľúbila v Katare posilniť svoju vojenskú posádku, ktorá tam pôsobí od dohody z roku 2014.
Pred súčasnou krízou Katar dovážal 80 percent potravín zo susedných krajín. Bahrajn, Saudská Arábia, Egypt a Spojené arabské emiráty minulý týždeň prerušili diplomatické a obchodné styky s Katarom, vrátane leteckého a námorného spojenia, a to s obvinením, že Dauha podporuje terorizmus.