Nová štúdia z Nemecka zistila, že väčšina novo prichádzajúcich imigrantov (až 75%) je nezamestnaná a bude tak dlhodobo prežívať na sociálnych dávkach. Situácia sa síce môže zmeniť, ale výhľadovo to tak zatiaľ nevyzerá. Informuje Express.

Podľa komisárky pre prisťahovalectvo Aydan Özoğuzeové vstúpi zhruba tretina utečencov na trh práce v nasledujúcich 5 rokoch, zvyšok až minimálne v najbližších 10 rokoch.

Inštitút pre výskum zamestnanosti (IAB) uviedol, že iba 45% sýrskych utečencov žijúcich v Nemecku má maturitnú skúšku a 23% vysokoškolský titul. Správa uvádza, že celkovo 484 000 utečencov hľadá prácu, čo je o 162 000 viac ako v júli minulého roka.

„Z toho je 178 500 oficiálne nezamestnaných, čo znamená, že nielen, že nemajú prácu, ale nie sú zapísaní ani v žiadnych vzdelávacích programoch alebo jazykových kurzoch,“ píše sa v správe. Prácu si medzitým našlo iba 13% utečencov.

Ak však títo ľudia nezískajú legitímne zamestnanie, nedôjde k riadnej asimilácii a utečenci si tak môžu nájsť nejaké nelegitímne zamestnania či privýrobok. Nemecko hosťuje zhruba 1,1 milióna utečencov, ktorí sa dostali do EÚ.

Krajina sa teraz točí v bludnom kruhu, pretože sú tu stovky tisíc ľudí bez vzdelania, ktoré je potrebné riadne vmiesiť do nemeckej spoločnosti. Súčasná situácia nenahráva ani kancelárke Angele Merkelovej, ktorú čakajú v septembri všeobecné voľby. Práve ona stojí za mnohými kritizovanú politikou otvorených dverí, kvôli ktorej sa stať teraz musí postarať o tisíce nezamestnaných novo prichádzajúcich jedincov.

Nemecká vláda očakávala, že príchod toľkých imigrantov v produktívnom veku by mohol vyriešiť demografickú krízu, ktorá v tejto krajine vznikla kvôli veľmi nízkej pôrodnosti. Generálny riaditeľ automobilky Daimler Dieter Zetsche uviedol, že by utečenci mohli položiť základy pre „budúci nemecký ekonomický zázrak.“

Lenže realita je iná a nedostatok kvalifikovaných a jazykovo vzdelaných utečencov si vyberá svoju daň. „Mnohí z prvých utečencov, ktorí dorazili do Nemecka, boli lekári a inžinieri, lenže v pätách im bolo veľa ďalších, ktorí takými zručnosťami neoplývajú,“ uviedla komisárka Özoğuzeová.