Vyberte položku Stránka

VIDEO: Vodiči Amazonu musia doručiť viac ako 200 balíkov denne, kvôli nedostatku času močia do fliaš

VIDEO: Vodiči Amazonu musia doručiť viac ako 200 balíkov denne, kvôli nedostatku času močia do fliaš

Vodiči pracujúci pre obchodnú internetovú spoločnosť Amazon vo Veľkej Británii musia doručiť až viac ako 200 balíkov denne za menej peňazí, než predstavuje minimálna mzda. Kvôli ušetreniu času musí dokonca močiť do fliaš a vynechávať pauzy na obed.

Vodiči povedali denníku The Sunday Mirror, že je úplne bežné, keď pracujú nadčas. Legálna pracovná doba predstavuje 11 hodín vrátane prestávky, vodiči však pravidelne pracujú dlhšie. Aby dosiahli ciele stanovené spoločnosťou, často prekračujú rýchlostné limity, pretože nie sú v ich práci zohľadnené napríklad dopravné zápchy, uzavreté cesty alebo problémy spôsobené zlým počasím.

Britská Agentúra pre štandardy riadenia a vozidiel (Driving and Vehicle Standards Agency) uviedla, že bude Amazon vyšetrovať po tom, čo si vodiči sťažovali na zlé pracovné podmienky. Právna firma Leigh Day, ktorá okrem iného riešila aj prípad taxislužby Uber, teraz zastupuje celkom 7 vodičov tvrdiacich, že s nimi Amazon zle zaobchádza. Amazon nezamestnáva vodičov priamo, ale prostredníctvom rôznych agentúr a firiem.

Jeden z vodičov uviedol, že Amazon poslal e-mail všetkým manažérom, aby sa pokúsili zabrániť vodičom v prevážaní fliaš plných moču. Lenže podľa vodičov je nemožné dosiahnuť požadovaného počtu doručených zásielok s tým, že by robili prestávky na močenie.

Amazon uviedol, že sú trasy prepočítané prostredníctvom „sofistikovaného softvéru“, ktorý berie do úvahy dopravné situácie i rýchlostné limity. Avšak vodiči, ktorí majú za úlohu doručiť až 200 balíkov denne, hovoria, že včasné doručenie zásielok mnohokrát znemožňujú dopravné zápchy či meteorologické a rýchlostné limity. Mnohí z vodičov preto ani nerobia prestávku na obed, dokonca ani na toaletu a močia do fliaš.

Niekoľko zamestnancov spoločnosti Prospect Commercial Ltd. pracujúcich pre Amazon uviedlo, že pravidelne pracujú 12 až 14 hodín denne, pričom zarábajú 103 libier denne. Týždenne však musia platiť 200 libier  za prenájom dodávok a ich poistenie.

Jeden z vodičov uviedol, že si domov doniesol len 160 libier potom, čo zaplatil náklady za palivo aj prenájom, ktoré mu budú uhradené až neskôr. Hovorca Amazonu v rozhovore pre Sunday Mirror povedal: „Viac ako 100 firiem vo Veľkej Británii poskytuje pracovnú príležitosť tisícom ľudí, ktorí doručujú balíčky zákazníkom.“

„Sme odhodlaní zabezpečiť, aby ľudia, ktorí uzavreli zmluvu s našimi nezávislými poskytovateľmi služieb, dostali zodpovedajúcu kompenzáciu, aby sa s nimi zaobchádzalo s rešpektom, podľa zákonov a predpisov a aby boli dodržiavaná bezpečnosť,“ povedal hovorca. „Očakávame, že naši poskytovatelia dodávok zabezpečia, aby vodiči dostali najmenej 12 libier na hodinu pred odpočtom bonusov a náhradu za palivo,“ dodal hovorca.

Spoločnosť Prospect Commercial Ltd. uviedla, že sa „usilovne snaží o poskytovanie kvalitných služieb aj dobrých podmienok pre  vodičov“, pri ktorých pravidelne kontroluje, či sa ich mzda nepohybuje pod minimálnou hranicou.

O autorovi

Peter Králik

Európske záležitosti// Zahraničná politika//Komentátor relácii [MEDZI]PRIESTOR a [MEDZI]NAMI

Pin It on Pinterest

Share This