Vyberte položku Stránka

VIDEO: Uber a NASA chcú do roku 2020 predstaviť lietajúce autá

VIDEO: Uber a NASA chcú do roku 2020 predstaviť lietajúce autá

Lietajúce autá ako v Piatom elemente alebo Harrym Potterovi? Možno sa ich už čoskoro dočkáme. Uber a NASA chcú spoločne vytvoriť úplne nový typ hromadnej dopravy. Lietajúce autá by sa mohli po mestách preháňať už za tri roky, informuje Forbes

Spoločnosť Uber, ktorá konkuruje hlavne taxikárom, už skôr spomenula svoje plány ohľadom lietajúcej hromadnej dopravy. Teraz prišli s konkretizáciou a od projektu si sľubujú mnohé vylepšenia. Jednak bude možné drasticky znížiť čas prepravy, čo teraz trvá dve hodiny by za pár rokov bolo možné už za 15 minút. Zlepší sa aj situácia dopravnej zápchy a neposledne počítajú aj s novou technológiou, ktorá bude šetrná voči prírode.

Svoje skúšobné lety chcú začať už za tri roky v Los Angeles, obyvatelia metropoly na západnom pobreží Spojených Štátov Amerických by sa mohli preháňať vo vozidlách pripomínajúcich helikoptéry.

Výber Los Angels pritom nie je náhodný. „Jedná sa o jedno znejzaneprázdněnějších miest dneška, napriek tomu im chýba poriadna infraštruktúra, ktorá by mohla prevážať hromadne ľudí,“ povedal Jeff Holden produkčný riaditeľ spoločnosti Uber. Fungovať to bude pritom rovnako, ako sú doteraz zvyknutí zákazníci Uberu

Mobilnou aplikáciou si zavoláte odvoz, ale namiesto pozemného auta pre vás priletí lietajúci stroj.

S jediným rozdielom, a to že sa musíte nachádzať v blízkosti jednej zo „zastávok“. Tie sa budú stavať na streche výškových budov a vy sa tam tak budete musieť dopraviť. V mestách, ako je Los Angeles, však máte mrakodrapy na každom kroku, problém by to byť teda nemal.

Príde vám to ako príliš veľké sci-fi? V skutočnosti je dnes na svete hneď 19 ďalších firiem, ktoré sa o podobný projekt snažia. Moc často však o tom nepočuť, firmy sa snažia svoje technické tajomstvo udržať čo najviac pod pokrievkou. Uber sa však konkurencie nebojí, firma má vlastný spôsob, ako bojovať s rivalmi.

Uber totiž chce zabodovať hlavne s nízkou cenou, čo je presne to, čím toľko štve taxikárov.

„Ideme do toho naplno, ale zostaneme verní filozofii firmy. Náš projekt vyjde ľudí lacnejšie, ako keby mali vlastniť auto,“ verí si Holden. Pre neveriacich ešte dodáva: „Projektu sa venujeme už dlho, naštudovali sme veľa materiálov a sme si istí, že to vyjde.“

Dohoda s NASA by potom mala prispieť hlavne k bezpečnosti, až sa budú na nebi nad mestom preháňať stovky podobných vozidiel. Uber dúfa, že jeho autá spravia desaťtisíce letov denne. NASA by sa potom mala postarať hlavne o dopravný poriadok vo vzduchu, aby nedochádzalo k zrážkam.

O autorovi

Michal Sumichrast

Zameranie na Umenie a Kultúru / Editor Slobodného Výberu

Pin It on Pinterest

Share This