Vyberte položku Stránka

VIDEO: Tesla predstavuje elektrický kamión Semi a športiak Roadster

VIDEO: Tesla predstavuje elektrický kamión Semi a športiak Roadster

Prototyp elektrického ťahača Tesla Semi a nový športový kabriolet Roadster predstavil vo štvrtok americký výrobca elektrických vozidiel Tesla. Cena za Roadster sa bude pohybovať vo výške 200 000 $.

Po viac ako desiatich rokoch výroby osobných a športovo-úžitkových (SUV) elektromobilov, ku ktorým nedávno pridala aj solárne panely, chce Tesla elektrifikáciu ďalších typov áut, tentoraz veľké nákladné vozidlá, informuje Reuters

Generálny riaditeľ Elon Musk označil Semi za ďalší krok Tesly k presunu od fosílnych palív. Niektorí analytici ale ťahač považujú za drahú hračku pre firmu, ktorá míňa peniaze rýchlejšie, než ich zarobí a nikdy neohlásila ročný zisk. Naviac má problém zvýšiť výrobu svojich cenovo dostupnejších sedanov Model 3. Tesla s výrobou nového modelu zaostáva a niektorí zákazníci na neho budú musieť čakať 18 mesiacov alebo aj viac.

Semi zvládne s maximálnym nákladom, ktorý je v USA takmer 36.300 kilogramov, a diaľničnou rýchlosťou prejsť na jedno nabitie približne 800 kilometrov. Z nuly na 100 kilometrov za hodinu zrýchli bez nákladu za päť sekúnd a s nákladom za 20 sekúnd. Pri dobíjaní u megadobíjacích staníc Tesly môže Semi po 30 minútach dobíjania prejsť 643 kilometrov. Kamióny s naftovým motorom najazdia na jednu nádrž 1600 kilometrov, ale ich prevádzka na kilometer je podľa Muska o 20 percent drahšia ako prevádzka elektrickej verzie. Výroba nového nákladného vozidla má začať v roku 2019. Cenu zatiaľ Tesla nezverejnila, len uviedla, že si záujemcovia môžu automobil už objednávať. Je ale nutné zložiť zálohu 5000 dolárov.

Kabína nákladného vozidla nie je tak pretiahnutá ako u klasického auta, interiér je priestranný so sedadlom uprostred, okolo ktorého sú umiestnené dve dotykové obrazovky. Vozidlo má akumulátor zabudovaný do podvozku a štyri motory. Má tiež poloautonómny riadiaci systém rovnaký ako osobné automobily Tesly. To znamená, že je schopný ísť stanovenou rýchlosťou, v zápche automaticky spomaliť a udržať sa v jazdnom pruhu. Technológia samoriadenia tiež umožní autám Semi ísť samostatne v kolóne, vodič bude potrebný len v prvom vozni. Miesto spätných zrkadiel má kamery, čo napomáha jeho aerodynamickosti.

 

 

O autorovi

Michal Sumichrast

Zameranie na Umenie a Kultúru / Editor Slobodného Výberu

Príspevky za Máj

Pin It on Pinterest

Share This