Vyberte položku Stránka

VIDEO: Saudská Arábia udelila štátne občianstvo humanoidnému robotovi

Saudská Arábia sa stala prvou krajinou sveta, ktorá udelila štátne občianstvo robotovi. Týmto „šťastným“ robotom sa stala humanoidka menom Sophia, ktorá bola navrhnutá tak, aby vyzerala ako Audrey Hepburnová.

Správa o udelení občianstva bola ohlásená v rámci konferencie Future Investment Initiative v Rijáde.

„Som veľmi poctená a som pyšná na toto jedinečné ocenenie,“ uviedla Sophia počas rozhovoru s moderátorom Andrewom Rossom Sorkin.

Sophiu vytvoril David Hanson zo spoločnosti Hong Kong Hanson Robotics. Hanson je známy predovšetkým pre tvorbu robotov podobných človeku. Sophia na konferencii ukázala, ako dokáže pracovať s emóciami. Divákom predstavila nahnevanú aj smutnú tvár.

„Chcem žiť a pracovať s ľuďmi a preto musím vedieť vyjadriť emócie, aby som si mohla u ľudí vybudovať dôveru,“ povedala humanoidka.

 

Na otázku, či si roboti dokážu uvedomiť sami seba, Sophia odpovedala: „Dovoľte mi odpovedať otázkou. Ako viete vy, že ste človek? “

„Chcem využiť svojej umelej inteligencie, aby som pomohla ľuďom žiť lepší život,“ povedala humanoidka. „Snažím sa stať sa empatickým robotom,“ dodala.

Zatiaľ nie je jasné, či bude musieť Sophia nosiť vo svojom novom domove šatku a závoj, aby sa v konzervatívnej moslimskej krajine zakryla, ale minimálne jej bude povolené riadiť.

YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=S5t6K9iwcdw

O autorovi

Peter Králik

Európske záležitosti// Zahraničná politika//Komentátor relácii [MEDZI]PRIESTOR a [MEDZI]NAMI

1 Komentár

  1. hal

    Už sa muslimáci tešia ako ju budú obrábať.Možno lepšie než koza.

Príspevky za Máj

Pin It on Pinterest

Share This