Vyberte položku Stránka

VIDEO: NASA odhalila nový „batmobil“, ktorý vyšle na Mars

VIDEO: NASA odhalila nový „batmobil“, ktorý vyšle na Mars

Nový koncepčný rover bol predstavený v návštevníckom centre Kennedyho vesmírneho strediska a mohol by sa stať inšpiráciou pre budúce rovery, ktoré budú použité pri prvých výpravách na Červenú planétu s ľudskou posádkou.

NASA na roveri spolupracovala so spoločnosťou Parker Brothers Concepts a jeho výroba začala na konci roka 2016. Vozidlo má 6 kôl, je vyrobené z uhlíkových vlákien a hliníka a poháňa ho solárna energia. Je navrhnuté pre 4 astronautov a disponuje vlastnou oddeliteľnou laboratóriou.

„Neočakávame, že tento konkrétny rover už bude preskúmavať Mars, avšak jeden alebo viac jeho prvkov by mohli byť súčasťou roveru, ktorý budú astronauti v budúcnosti na Červenej planéte naozaj riadiť,“ hovorí k svojmu konceptu NASA.

 

Rover je rozdelený na dve časti. Predná polovica je určená pre prieskum a vybavená rádiom a navigáciou, zadná časť vozidla potom slúži ako laboratórium, ktoré možno od vozidla úplne oddeliť a použiť pre samostatný výskum.

Rover bude teraz putovať po niekoľkých miestach Spojených štátov, kde bude vystavený v rámci vzdelávacieho programu s názvom „Summer of Mars“, a potom sa vráti do Kennedyho vesmírneho strediska, kde sa stane súčasťou novej atrakcie pre návštevníkov s názvom Astronaut Training Experience, ktorá bude otvorená tento rok na jeseň.

Podľa Rebeccy Shiremanovej, zástupkyne manažéra pre styk s verejnosťou Kennedyho vesmírneho strediska, poskytne program Summer of Mars prehľad štúdií Červenej planéty, ktoré NASA doteraz vykonala.

„Jedná sa o všestrannú snahu obzrieť sa za históriou našich pokusov o skúmanie Marsu a zároveň sa pozerať vpred na budúce plány. Dúfame, že tento program napomôže tomu, aby mladí ľudia mali záujem dozvedieť sa viac o tom, ako sa môžu stať súčasťou snáh vedúcich k ceste na Mars, „povedala Shiremanová.

Marc Parker, ktorý sa podieľal na návrhu i výrobe roveru, pre Business Insider uviedol, že maximálna rýchlosť roveru sa pohybuje okolo 95-110 km / h. Cenu vozidla však odmietol povedať.

So svojím bratom Shanon Parkerom začali na roveri pracovať v novembri minulého roka po tom, čo je NASA s týmto konceptom oslovila. Ich spoločnosť Parker Brothers Concepts sa zaoberá výrobou „exotických“ vozidiel pre filmové a televízne produkcie.

Výroba roveru teda spoločnosti Parker Brothers Concepts trvala približne 5 mesiacov. Ich malý konštrukčný tím pozostával s bratov Parkerových, niekoľkých ďalších zamestnancov a dodávateľov, s ktorými rokovali.

„Každý z nás pracoval v priemere 80-100 hodín týždenne. Od konca minulého roka sme pracovali 10, 12 aj 14 hodín denne 7 dní v týždni. Keby som mal myslieť na to, koľko hodín sme tejto veci venovali, pravdepodobne by som sa rozplakal. Bolo to až príliš, „povedal Parker.

 

Článok pôvodne vyšiel na Daily Mail

O autorovi

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This