Vyberte položku Stránka

VĚTVOVINY: Svet šuká ako besný a my to máme financovať.

VĚTVOVINY: Svet šuká ako besný a my to máme financovať.

Ládik Větvička je človek, ktorý nejde ďaleko po výrazy. Ak teda napíše niečo vo svojich Větvovinách ku migračnej kríze, pomenuje situáciu presne tak, ako si to zaslúži.

[sociallocker][/sociallocker]

V histórii Zeme neexistuje žiadny iný veľký stavovec, ktorého populácia by sa rozšírila tak rýchlo a s devastujúcimi následkami pre ďalších obyvateľov planéty. Len v rokoch 1800 – 1930 vzrástol počet ľudí z jednej miliardy na dve, a za ďalších 90 rokov potom dokonca na dnešných viac než sedem miliárd. To so sebou samozrejme prináša veľa problémov.

Vyčerpávaním zdrojov počínajúc a ekologickou devastáciou končiac.

Napodiv, naše elity svoju požiadavku na udržateľný spôsob života neadresujú tým, ktorí tým spôsobom života preukázateľne nežijú ani trochu. Poďme si povedať pár faktov:

Európa

najhustejšie zaľudnený kontinent na svete (toľko ku predstave, že je to Európa, ktorá by mala prijať všetky trpiace svety). V roku 1970 ju obývalo cca 680 miliónov ľudí. Teraz je to asi 718 miliónov ľudí. Prírastok 38 miliónov za polstoročie. A väčšina z toho nejde na vrub Európanov.

Turecko

1927 – 13.6 miliónov obyvateľov
2011 – 75 miliónov obyvateľov
Turci sa teda päťnásobne zvýšil za 80 rokov!

Afganistan

1979 – 15.5 miliónov obyvateľov
2015 – 32.5 miliónov obyvateľov
Afgancov je teda dvojnásobok za 35 rokov a to tam ide celú dobu vojna!

Niger

1960 – 1.7 miliónov obyvateľov
2011 – 16 miliónov obyvateľov
Nigerčanov je teda viac ako osemnásobok za 50 rokov. Chlapíci!

Nigéria

1950 – 33 miliónov obyvateľov
1991 – 88 miliónov obyvateľov
2006 – 140 miliónov obyvateľov
2014 – 177 miliónov obyvateľov
Čo dodať?

Egypt

1945 – 18.5 miliónov obyvateľov
2004 – 73.5 miliónov obyvateľov
Odhad pre rok 2025 – 103 miliónov obyvateľov

Z jedného Egypťana po druhej svetovej vojne sú dnes štyria.

Pri rovnakom správaní by dnes na území Česka žilo 40 miliónov Čechov To už by nám bolo dosť tesne v našej kotlinke, nie je tak? A zabudnite na nejaké prírodné rezervácie a parky, všetko by muselo byť zastavané.

Čo z toho vyplýva

Tak to bolo niekoľko štátov ako vzorka. Celkovo žilo v roku 1990 v Afrike 642 miliónov obyvateľov a v roku 2004 už takmer miliarda. Organizácia zaoberajúca sa demografiou odhadujú, že do roku 2050 (za 35 rokov) to bude dvojnásobok. Teda prakticky 2 miliardy. Celá Afrika má prírastok 50 miliónov ľudí ročne. To je jedno Francúzsko ročne!

Neverím preto Zeleným stranám a ekologickým organizáciám, že myslia svoj boj za trvalo udržateľný stav sveta vážne. Keby áno, museli by ho predovšetkým zacieliť na tých, ktorí sa replikujú ako vačice.

Ale to nie, to je ľud nimi chránený, zdá sa. Tam mieri neustála potravinová a lekárska pomoc a na tejto explózii sa títo dobráci priamo podieľajú.

Nie, nemôžu to myslieť vážne. Domnievam sa teda, že celé to ekologické besnenie je len snaha o vytvorenie akéhosi nového náboženstva, pod ktorého zástavou sa snažia zjednotiť globalizovaný ľud.

Áno, my Európania sa väčšinou budeme správať ekologicky aj bez poučovanie. Budeme znižovať svoju spotrebu ak to bude potrebné, budeme vyvíjať sofistikované, prostredie nezaťažujúce technológie, budeme sa najskôr vracať k šetrnému poľnohospodárstvo, ktoré nebude vyčerpávať pôdu spôsobom, aby sa za pár rokov zmenila na mŕtvu hmotu. Ale bude nám to figu platné, ak tá väčšia časť sveta bude stále väčšia. Pretože aj najekologickejšie sa správajúci ľudia (a ja mám silné pochybnosti, že v prítomnom okamihu ukotvení ľudia sa tým vôbec budú ochotní trápiť), potrebujú jedlo, vodu a priestor. Ak ich bude príliš, nakoniec tu planétu zožerú.

V týchto súvislostiach sa mi javí ako zaujímavé, ako teraz všetci riešia klimatické zmeny, ako bude v Afrike nedostatok a ako sa teda máme pripraviť na migračné vlny. A nikto z týchto futurológov zatiaľ nezmienil, že existuje ďaleko bezpečnejšie riešenie problému, ako je presun más ľudí na najhustejšie zaľudnený kontinent. Proste zmeniť reprodukčné správanie.

Afrika má dosť zdrojov na to uživiť také počty ľudí aké v nej žili napríklad v roku 1950. A naopak, žiadny kontinent nemá dostatok zdrojov, aby uživil masu ľudí, ktorá sa každých 50 rokov zdvojnásobí.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This