VEDECKÝ PRELOM: Liek na potlačenie rakoviny?

Výskum ukazuje, že cielením určitých proteínov, o ktorých sa vie, že zohrávajú hlavnú úlohu pri rozvoji rakoviny, môžu lekári túto chorobu v podstate zastaviť. Proces zastavenia rastu nádorov nastáva bez poškodenia DNA buniek, ku ktorej dochádza pri bežných liečebných postupoch ako je chemoterapia a rádioterapia.

[sociallocker][/sociallocker]

Výskum doteraz preukázal pokrok pri spomaľovaní rakoviny ako aj pri liečbe niektorých jej druhov.

Výskum ktorý bol publikovaný v časopise Nature, ukazuje, že nová trieda protirakovinových liekov v skutočnosti natrvalo uspáva rakovinové bunky.

Proces zastavenia rastu nádorov nastáva bez poškodenia DNA buniek, ku ktorej dochádza pri bežných liečebných postupoch ako je chemoterapia a rádioterapia.

Vývoj liekov bol spoločným úsilím medzi inštitútmi Walter and Eliza Hall ktoré sa zaoberajú medicínskym výskumom, Univerzitou Monash, Liečba rakoviny CRC (Cancer Therapeutics CRC), Univerzitou Melbourne, Centrum rakoviny Peter MacCallum a CSIRO.

Jeden z vedúcich výskumu, docent Tim Thomas z Inštitútu Waltera a Elizy Hallovcov povedal, že to je vzrušujúci vývoj.

Myslím si, že budúcnosť liečby rakoviny bude v existencii riadenej a cielenej liečby, ktorá bude fungovať pre konkrétne skupiny pacientov. Vyvinuli sme niečo, čo dúfame, že je práve nový prístup k liečbe rakoviny. Náš vývoj zastavuje rakovinové bunky, ale ponecháva normálne bunky pomerne nedotknuté a to je tým, že využíva normálnu obranyschopnosť tela proti neobmedzenému rastu.

Profesor Thomas uviedol, že vývoj lieku je v predklinickej fáze.

Výskum ukazuje, že cielením určitých proteínov, o ktorých sa vie, že zohrávajú hlavnú úlohu pri rozvoji rakoviny, môžu lekári túto chorobu v podstate zastaviť.

rakovina
Docent Tim Thomas z Inštitútu Waltera a Elizy Hallovcov. Zdroj: www.wehi.edu.au

Tieto proteíny sú známe ako KAT6A a KAT6B a sú to proteíny, ktoré ovplyvňujú určité gény najčastejšie sa vyskytujúce pri rakovine.

Na výskume sa tiež podieľal Jonathan Baell, profesor medicínskej chémie z inštitútu farmaceutickej vedy Monash.

„Proteíny ktoré spôsobovali ochorenia, nebolo predtým možné zamerať potenciálnym liekom s veľkosťou molekuly. A v skutočnosti už mnoho rokov ľudia stále viac mysleli na to, že tento druh proteínového ochorenia v určitých prípadoch rakoviny možno nie je možné zacieľovať a museli sme hľadať iné látky na úpravu ich činnosti.“

Skutočne sme však dokázali, že sme vyvinuli malú molekulu, ktorá potláča tieto proteíny, takže sme prvýkrát ukázali, že je možné vyvinúť potenciálny liek pre tento druh enzýmu.

Doktor Ken Dutton-Regester je vedúci výskumu v QIMR Berghofer Medical Research

Zatiaľ čo sa priamo nezúčastňoval tohto objavu, dohliadal na výskum konvenčnej a experimentálnej liečby rakoviny.

Povedal, že vznik širokej škály liekov – vrátane tohto najnovšieho, ktorý patrí do novej oblasti epigenetickej liečby – má pozitívny vplyv na zlepšenie miery prežitia v neskorších štádiách ochorenia.

Epigenetické lieky účinkujú takým spôsobom, že uspia (resp. zamrazia) bunku, ale nezabijú ju. Ak ste v neskorom štádiu ochorenia a máte vo vašom tele mnoho tumorov, očividne sa toho chceme najprv zbaviť predtým, než sa pokúsime zastaviť rast rakovinotvorných buniek.

Tento liek by mohol byť naozaj užitočný po použití počiatočnej terapie, ktorá odstráni pôvodné telo nádoru a my by sme použili nový typ epigenetického lieku, aby sme zabránili opätovnému rastu nádorov. To je naozaj užitočný nápad a koncept.

Profesor Baell uviedol, že zatiaľ je to len v prvých dňoch skúšania, no klinické štúdie nemusia byť ďaleko.

Momentálne sa pozeráme len na to, čo sa nazýva farmakokinetika a formulácie prístupov aby sme mohli meniť a zlepšiť mieru rizika našej zlúčeniny pri konečnom použití u pacientov.

Ak v priebehu budúceho roka ukážeme, že to funguje, potom, pokiaľ prekoná požadované bezpečnostné prekážky, ktoré nové lieky potrebujú prekonať, nedá sa vylúčiť, že klinické skúšky by mohli začať v najbližších rokoch.

ZDROJ: SBS News


Publikovaný

v

,

od

Značky: