Vedci zistili čo spôsobuje dyslexiu

Dyslexia je najčastejšia forma špecifickej vývojovej poruchy učenia, ktorá postihuje najmä čítanie. Môže byť vrodená alebo alebo získaná poškodením mozgu. Na Slovensku ju má cca 2% detí, ktoré trpia vážnymi ťažkosťami v čítaní, celosvetovo je však postihnutých v priemere 5 až10 percent. Aj napriek častému rozšíreniu choroby sa o chorobe vie veľmi málo, píše Telegraph

Vedci však teraz prišli na to, čo je pravdepodobne príčinou dyslexie. Posledné výskumy uvádzajú, že poruchu spôsobujú „podivné vzorce svetelných receptorov v očiach. Tím vedcov z Univerzity v Rennes publikoval štúdiu, v ktorej tvrdia, že ľudia s dyslexiou majú v očiach inak zoradené bunky zodpovedné za absorbanciu svetla.

Presnejšie povedané je problém v bunkách očných čapíkov, ktoré sú zodpovedné za vnímanie červeného, ​​modrého a zeleného svetla. Zvláštnosťou je, že zdraví ľudia majú asymetrický poriadok buniek, čo znamená, že v pravom oku je znateľný odlišný vzorec od ľavého. To ľuďom umožňuje komplexnejšie vnímanie, keď každým okom vnímajú inak. Mozog potom tieto informácie vyhodnotí a zostaví nám vlastný obraz.

 

Lenže pacienti s dyslexiou, ktorí majú pravé aj ľavé oko rovnaké, sa stretávajú s problémom „nekomplexnosti“. Ich mozog potom vyhodnotí vnímaný obraz ako zrkadlový odraz, pretože má dve identické informácie. To je vysvetlenie, prečo dyslektici napríklad vidia „b“ a „d“ rovnako, problémy im robia aj rozlíšenie „E“ od „3“. Ich mozog jednoducho nedokáže rozoznať rozdiel medzi písmenami, ktoré by v zrkadle vyzerali inak, vysvetľujú IFLSience

Tento rozdiel je pritom viditeľný už ľudským okom. V strede sietnice sa nachádza malé miesto, kde nenájdeme žiadne očné čapíky zodpovedné za modré farby spektra. U zdravých osôb je toto miesto v dominujúcim oku zaguľatené, v tom druhom skôr skrútené. Dyslektici majú v oboch očiach rovnako guľatý tvar.

 

Hoci vedci zistili, čo presne dyslexiu spôsobuje, ešte stále nedokážu odpovedať na otázku, prečo k nej dochádza. Porucha by nemala mať vplyv na inteligenciu jedinca, zdá sa však, že by mohla byť dedičná, preto je na mieste aj génová analýza. V každom prípade však toto nové zistenie je pre lekárstvo dôležité, ak poznáte príčinu, potom je možná aj liečba.

 

Spoločne s tým vedci prišli tiež na to, že LED svetlo dokáže do istej miery upraviť „zrkadlenie“ u dyslektikov. Ak pacienti čítajú pri špeciálnych svetelných podmienok, potom majú oveľa menšie ťažkosti. Podľa lekárov je toto nádejný začiatok, ako zlepšiť podmienky vzdelávania pre stovky miliónov ľudí po celom svete.

Mnoho vedcov sa však domnieva, že dyslexia je skôr neurologickým problémom. Teraz zistený (ne) súlad očných čapíkov je tak skôr dôsledkom poruchy, než jeho príčinnú. Mnoho ľudí s dyslexiou tiež nevnímajú svoju poruchu ako „choroba“, ktorá musí byť napravená. Naopak, existuje veľa prípadov, ktoré dokazujú, že dyslektici môžu byť často viac kreatívny a pozerajú na problém inak ako „zdraví“ jedinci.


Publikovaný

v

od

Značky: