Zdá sa, že korektnosť naši politici už dávno odhodili bokom. Propagácia extrémistických hnutí je v našej krajine zakázaná zákonom. Za túto činnosť však nik nebol odsúdený. Z toho dôvodu je prakticky nemožné a neprípustné verejne označovať členov ĽSNS za neofašistov, neonacistov apod.
Ľudia si v zastupiteľskej demokracii zaslúžia, aby ich hlas bol rešpektovaný. Ignoráciou tohto hlasu vyjadrujú kandidáti pohŕdanie demokraciou. Smutné…
Moderátora z Denníka N sa kandidátov na župana spýtal, či by boli v prípade zvolenia ochotní spolupracovať aj s Kotlebovcami (od 38. minúty)
https://youtu.be/KKiwoXoWN6E?t=37m16s
Jedine kandidát Kusý sa vyjadril realisticky v zmysle zákona. Podľa neho je aj človek z kandidátky ĽSNS po svojom zvolení poslanec ako každý iný. Ostatní rezolútne akúkoľvek spoluprácu odmietli!
Kusého poradcovia však zrejme nad jeho pragmatizmom vyskočili z kože a po návrate z besedy zverejnil na Facebooku podivné dementi svojho výroku.
„Nie som veľmi dobrý rečník a dnes v diskusii Denník N sa mi podaril brept, ktorý ma mrzí. Ako župan by som nikdy nespolupracoval so žiadnymi extrémistami. Znepokojuje ma každý extrémizmus. Študoval som dejiny a sú veci, z ktorých ide hrôza. Dejiny sa, bohužiaľ, opakujú, takže musíme nájsť nejakú alternatívu, lebo ľudia sú sklamaní a znechutení. Často extrémistov volia z hnusu a znechutenia a aby to ukázali tradičným politikom. Preto musíme dať normálnu alternatívu a ľudí zapojiť, lebo a priori neveria ničomu. Na boj proti extrémizmu však nestačí iba odhodlanie, treba aj chladnú hlavu. Každý, kto je zvolený, stáva sa poslancom a nemožno ho iba ignorovať. Štát má vytvoriť také legislatívne podmienky, aby bol extrémizmus postavený mimo zákon. Verím, že po voľbách nebudeme postavení pred otázku, či spolupracovať s extrémistami, pretože v župnom zastupiteľstve žiaden nebude. Fašizmus, neonacizmus nepatrí do slušnej spoločnosti.„
V ňom sa síce prihlásil ku kaviarenskému postoju – „s náckami sa nebavíme,“ zároveň si však nechal zadné dvierka „Každý, kto je zvolený, stáva sa poslancom a nemožno ho iba ignorovať.“
Rozhodne ma nenapĺňa táto politika príliš veľkým nadšením. Skôr alebo neskôr si voliči vynútia pozornosť veľkých strán. Zatiaľ ich všetci cynicky odmietajú. Čím neskôr to bude, tým bude mať Kotleba viac hlasov. Vôbec mi pritom nejde o nejaké nálepkovanie. Vo veľkej politike som sa presvedčil, že návrhy „Kotlebovcov“ sú často nerealistické, virtuálne a čisto populistické. To je hlavný dôvod, prečo by som ich nevolil. Sentiment voči Slovákštatu, obdiv Tisa a označovanie SNP za teroristický akt mi je síce maximálne nepríjemné ale každý človek má právo na svoj názor a v demokracii by toto právo malo byť posvätné.
Na komunálnej úrovni sa Kusý vyjadril v debate veľmi jasne. Ide o konkrétne veci, konkrétne riešenia a tu veľká politika nemá zmysel.
Odmietať komunikovať s poslancami ĽSNS je vražda zastupiteľskej demokracie v priamom prenose
O to väčším znechutením ma napĺna, keď z vlastných informácií viem, že všetci kandidáti sú si vedomí nárastu podpory ĽSNS aj v Bratislavskom kraji. A sú prichystaní v dennom živote s poslancami ĽSNS spolupracovať. Požiadavka kaviarne však nepustí – musia sa tváriť, že neofašistov nemajú radi. Od Freša, ako od človeka, ktorý dnes kandiduje s podporou Smeru je to zvlášť úsmevné.
A moje rozhodnutie? Chcem voliť demokraciu, ale tu ju akosi nevidím. Takže ostanem doma…