Vyberte položku Stránka

V Paríži vraždil (skoro) Putin

V Paríži vraždil (skoro) Putin

Médiá prinášajú správu o teroristickom útoku nožom v Paríži (napr tu, alebo tu). Ne jednej strane dochádza k umenšovaní významu, že muž bol islamista, na druhej strane sa začína stále viac pripomínať Rusko. Skratka teroristický útok- Putin sa potom ponúka veľmi jednoducho a prirodzene.

[sociallocker][/sociallocker]

Sobotňajší večerný útok v centre Paríža, pri ktorom muž s nožom zabil jedného človeka a štyroch ďalších zranil, vyšetrujú francúzske úrady ako možný teroristický čin.

Informovala o tom dnes agentúra AFP, podľa ktorej vyšetrovanie prípadu prevzal protiteroristický útvar. Úrady podľa médií útočníka identifikovali podľa odtlačkov prstov ako Čečenca, ktorý sa narodil v roku 1997 v Ruskej federácii.

K útoku sa prostredníctvom svojej propagandistickej agentúry Amaki prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS). Vo vyhlásení na internete označila útočníka za jedného zo svojich „bojovníkov„.

Podľa Islamského štátu útočník svojím činom vyslyšal výzvy IS, aby prívrženci organizácie napádali členmi vojenskej koalície vedenej Spojenými štátmi, ktorá bojuje proti extrémistom v Iraku a Sýrii. Francúzska armáda je aktívnym členom koalície od roku 2014, pripomenula agentúra AP. Agentúra Amaki ale neposkytla žiadny dôkaz pre svoje tvrdenie ani neoznámila totožnosť útočníka.

Policajti muža, ktorý nožom bodal okoloidúci, zastrelili. Prokurátor François Molins uviedol, že podľa svedkov útočník kričal Alláh akbar (Boh je veľký). „Na základe metódy útoku začal protiteroristický útvar vyšetrovanie pre podozrenie z vraždy a pokusu o vraždu s teroristickým motívom,“ povedal Molins.

Útok sa odohral v druhom parížskom obvode v sobotu krátko pred 21:00 SELČ. Stav dvoch zranených ľudí je vážny, ďalšie dve osoby boli zranené ľahko.

Francúzsky prezident Emmanuel Macrona v reakcii zdôraznil, že Francúzsko neustúpi „nepriateľom slobody„. Vo svojom vyjadrení na twitteri takisto pochválil policajtov, ktorí zneškodnili útočníka. „Francúzsko znovu platí krvou, ale neustúpi ani o piaď nepriateľom slobody,“ podotkol Macrona.

Francúzsko sa v posledných rokoch zápasí s teroristickými útokmi islamských radikálov, ktorí už v minulosti využili ako zbrane aj nožov, napríklad v Marseille v októbri 2017. Naposledy na konci marca útočil islamista na juhozápade Francúzska. Pri atentáte, ktorý bol prvým od zrušenia výnimočného stavu v minulom roku, zahynuli štyria ľudia. Zatiaľ najhorší teroristický útok posledných rokov si v roku 2015 vyžiadal v Paríži 130 obetí. Celkom od začiatku roku 2015 zahynulo pri teroristických útokoch vo Francúzsku podľa AFP 254 ľudí.

 

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This