Vyberte položku Stránka

V Marakéši to už začalo, komisár EÚ Avramopoulos je už na „mieste činu“

V Marakéši to už začalo, komisár EÚ Avramopoulos je už na „mieste činu“

Zajtra začína v Marakéši diskutovaná konferencia OSN, kde sa slávnostne podpíše migračný pakt OSN. Delegácia Európskej Únie však v Maroku „pracuje“ už od dnes.

[sociallocker][/sociallocker]

Na stránkach Európske komisie je zverejnený program predstaviteľov tejto občanmi nevolenej skupinky. Na dnes 9.12.2018 je tam uvedená len jedna akcia.

Podľa textu, ktorý je tam uvedený, do Maroka pricestovala oficiálna delegácia Európskej Únie, vedená komisárom pre migráciu Dmitrisom Avramopulosom. Delegácia sa zúčastní na Medzivládnej konferencii OSN o Globálnej migračnej dohode.

Na tejto konferencii sa prijme už pol roka odsúhlasený text tzv. Globálneho paktu OSN o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii. K textu sa už nemožno vyjadrovať, táto konferencie slúži už len na formálne schválenie textu.

V rámci svojej účasti na konferencii v Marakéši sa komisár Avramopoulos zúčastní v nedeľu spoločného stretnutia na najvyššej úrovni medzi OECD a EÚ. Táto akcia je venovaná uvedeniu spoločnej správy EÚ a OECD s názvom „Usídľovanie v roku 2018: Ukazovatele integrácie prisťahovalcov.

Dmitris Avromopoulos v minulých dňoch rozbúril minimálne v Strednej Európe protimigračné nálady, keď sa vyjadril, že štáty, ktoré odmietajú migrantov, by mali svoj postoj prehodnotiť.

V rozhovore pre Die Welt Avramopulos doslova povedal

Vyzývam všetky zainteresované krajiny EÚ, aby v nadchádzajúcich dňoch znovu prehodnotili svoje odmietnutie Paktu OSN pre migráciu a napriek tomu súhlasili. To by bolo veľmi dôležité.

Die Welt: Prečo?

Ak Európska únia nebude pri prijímaní migračného paktu v Marakéši hovoriť jednotne, sklameme a odradíme našich afrických partnerov. Ak sme rozdelení pri problematike migrácie, to zároveň spôsobuje, že EÚ je slabšia a zraniteľnejšia.

Oboje by určite malo nepriaznivý vplyv na globálne koordinované riadenie a kontrolu migrácie. Migračný pakt je tiež európska odpoveď na globálny jav – mala by byť pri tom každá krajina EÚ.

Podľa Avramopoulosa je „Dublin mŕtvy„, takže je nutné prijať distribučný systém rozdeľovania žiadateľov o azyl po celej Európe.

Absolútna väčšina čitateľov Weltu s ním súhlasí

Komisárka pre zahraničnú politiku Federica Mogherini minulý týždeň sa vyjadrila o svojom presvedčení, že Globálny pakt o migrácii bude slúžiť národným záujmom európskych krajín.

Treba pripomenúť, že delegácia EÚ nemá hlasovacie práva. Podľa programu OSN. je Európska Únia len jedným z mnohých subjektov, ktoré majú štatút pozorovateľa na konferencii. V minulých dňoch sa otvorila otázka, či môže predstaviteľ Európskej komisie podpísať Globálny pakt o migrácii v mene Európskej Únie. Podľa uvedeného programu toto nie je možné.

Samozrejme, ale môže Avramopoulos v mene Európskej Únie ako samostatného právneho subjektu dohodnúť spoluprácu, resp. koordinovať prácu krajín, ktoré sú migračným zdrojom s cieľom v Európe. Hoci v rozhovore pre Die Welt komisár spomínal, že Globálny pakt nie je právne záväzný. Ale hneď počas rozhovoru tvrdí, že vytvára podmienky pre „kontrolu a riadenie“ migrácie a tvrdí, že Európa musí mať dohodnuté pravidlá pre rozdeľovanie azylantov (a zrejme tiež migrantov). V podtexte týchto komentárov nejde o nič iné ako formalizovať migračné procesy pomocou právne záväzných noriem.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This