Snemovné voľby by podľa agentúry Median vyhralo hnutia ANO so ziskom 27 percent hlasov. Druhú ČSSD by volilo 13,5 percenta hlasujúcich. Do poslaneckých lavíc by neusadli Starostovia, Zelení aj Slobodní. Šancu naopak majú Piráti a SPD. Informuje portál Eurozprávy.

Podpora hnutia ANO v posledných mesiacoch stagnuje okolo 26 až 27 percent. ČSSD sa drží okolo 14 percent. Pokračuje ale pozvoľný prepad KSČM a TOP 09.

Komunistov by volilo 12,5 percenta ľudí, štvrtej ODS by dalo hlas 9,5 percenta voličov. TOP 09 výskum prisudzuje sedem percent, SPD o pol percentuálneho bodu menej. Piráti a ľudovci majú zhodne šancu na zisk šiestich percent hlasov.

Najvyšší volebný potenciál si podľa agentúry Median uchováva hnutie ANO. „V prípade zisku všetkých voličov, ktorí jeho voľbu vážne zvažujú a nevylučujú účasť, by útočilo na zisk okolo 32 percent,“ uvádza Prokop. Zisk iba presvedčených voličov by hnutiu ÁNO stačil len na 19 percent.

Práve okolo 19 percent sa pohybuje volebný potenciál ČSSD. Pokiaľ by však sociálnym demokratom dali hlas iba voliči pevne rozhodnutí pre túto stranu, stačilo by to na zisk iba desiatich percent.

Aktuálne volebný potenciál KSČM sa podľa Prokopa z Medianu pohybuje pod hladinou zisku z roku 2013, kedy komunistom dalo hlas 14,9 percenta voličov. Naopak rastie počet ľudí, ktorí zvažujú voľbu SPD, Pirátov a Starostov. „Tieto strany a tiež TOP 09 majú ale jadro voličov pod piatimi percentami a nie je tak celkom isté, že sa do Snemovne musí dostať,“ upozornil Prokop.