USA vyzbrojili teroristov útočiacich na ruské základne v Sýrii, tvrdia Rusi

Agentúrne správy sa zaplnili obvineniami Rusov. Na základe analýzy útočiacich dronov sú ruskí predstaviteli presvedčení o spolupráci s „cudzou mocnosťou„. Konkrétni politici sú však presvedčení, že útok vyhovoval konkrétne USA.

Portál Novinky popisoval útok ako dokonale organizovaný, automaticky navádzaný a s použitím znalostí, ktoré sú ďaleko nad sily teroristov. Teroristi útočili desiatimi dronmi na na leteckú základňu Hmeimim a troma na námornú základňu Tartus. Sedem dronov bolo zostrelených, 6 dronov sa podarilo ovládnuť a naviesť na pristátie. Pri dosadnutí na zem tri drony vybuchli a tri ostali nepoškodené.

Teroristi prvýkrát hromadne použili bezpilotné lietadlá, ktoré boli vypustené vo vzdialenosti viac ako 50 km, a využili pri tom súčasných spôsobov navádzania s pomocou satelitného systému GPS,“ píše sa na stránke portálu

Čo je dôležité, nasadenie dronov svedčí o tom, že sa radikáli dostávajú k technológiám bezpilotných lietadiel, ktoré im umožňujú podnikať útoky v akejkoľvek krajine.

Portal Tyden.cz zas informuje, že počas náletu sa v neutrálnych vodách Stredomoria pohybovalo špionážne lietadlo USA. Lietadlo námorníctva P-8A Poseidon vo výške 7000m štyri hodiny kontrolovalo priestor medzi základňami Tartus a Hmeimim.

Ruské ministerstvo obrany si v utorkovom vyhlásení položilo otázku, „prečo v čase útoku teroristov nad Stredozemným morom vo výške 7 tisíc metrov operovalo viac ako štyri hodiny medzi základňami Tartus a Hmeimim práve výzvedné lietadlo USA„. Ministerstvo zároveň upozornilo, že v informáciách o útoku na dve ruskej základne zámerne vynechalo akúkoľvek zmienku o konkrétnom štátu alebo o konkrétnych technológiách.

Po zabránení útoku ruská armáda analyzovala dizajn a strelivo vnútri zaistených UAV, pričom povedala, že drony mohli byť dodané militantom len krajinou, ktorá je schopná „poskytovať satelitnú navigáciu a diaľkové ovládanie jednotlivých výbušných zariadení.

Neskôr v priebehu dňa Pentagon vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že takéto drony je možné ľahko zakúpiť na „otvorenom trhu„. Ruská armáda vyjadrila svoje znepokojenie nad touto poznámkou

Aké sú tie technológie, o ktorých sa hovorí?“ pýtalo sa ministerstvo obrany. Hovorca ministerstva tiež vyzval Pentagon, aby uviedol, kde je tento trh „umiestnený a aká špeciálna služba predáva vesmírne špionážne údaje“ teroristom.

Ruské základne musel mať útočník zmapované

Šéf branného výboru hornej komory ruského parlamentu Viktor Bondarev sa vyjadril k útoku „Už len na to, aby sa dal naprogramovať kontroler riadenia UAV a naprogramovať zhodenie munície podľa systému GPS, je potrebné mať slušnú inžiniersku školu jednej z rozvinutých krajín. A získať presné súradnice na základe údajov vesmírnej špionáže, nie je možné pre každú osobu. Ešte raz chceme zdôrazniť, že to všetko nebolo až donedávna teroristom dostupné.

Bondarev pre agentúru Interfax povedal, že „všetkým je jasné, kto za útočníkmi stojí„.

USA najskôr pod zámienkou boja s totalitným režimom a na podporu opozície vtrhli bez mandátu OSN do zvrchovanej krajiny a pustili sa do podnecovania občianskej vojny, do vyzbrojovania, financovania a výcviku teroristických organizácií. Teraz spolu s podriadenými krajinami dodávajú teroristom vysoko vyspelé bezpilotné aparáty,“ konštatoval Bondarev, bývalý vrchný veliteľ ruského letectva.

Agentúra RIA informuje o vyjadrení zástupcu vedúceho výboru pre obranu Rady federácie Franza Klinceviča. Klincevič za útokom dronov na ruské základne v Sýrii vidí stopu USA.

Klincevič povedal, že takto naplánovaný útok na ruské základne bolo nemožné vykonať bez špeciálnych služieb, pretože sú tu otázky financovania, kompletácie a riešenia technických problémov. „V Sýrii ich jednoducho nemožno získať, je to práca špeciálnych služieb koordinovaných USA,“ povedal senátor.

Zdôraznil, že pri plánovaní útoku na ruské zariadenia v Sýrii bolo potrebné veľmi dobre poznať situáciu a pripraviť celý proces.

Klincevič poznamenal, že bol pobúrený cynizmom, s ktorým fungujú západné špeciálne služby. „Na jednej strane nám americké spravodajské služby odovzdávajú informácie o príprave teroristických útokov v Petrohrade a potom druhá ruka pripravuje iných ľudí (na spáchanie teroristického útoku), trénuje, vyzbrojuje,“ povedal zákonodarca.

Podľa neho „sú to nové varianty teroristickej vojny, budú sa zlepšovať, pritvrdzovať, teroristi budú testovať nové technológie.

Je to vývoj nových technológií, ktoré môžu byť prevedené (na teroristické bunky) v rôznych krajinách. V Sýrii je možné takéto drony zostreliť, tam existujú adekvátne zbrane, ale v mestských oblastiach, kde je veľká koncentrácia ľudí, to je takmer nemožné,“ hovorí Klincevič.


Publikovaný

v

od

Značky: