V rámci rozsiahleho cvičenia amerického a juhokórejského vojenského letectva dnes vzlietol z ostrova Guam strategický bombardér B-1B. Simuloval útoky na pozemné ciele v blízkosti východného pobrežia Južnej Kórey, informujú Japan Times

 

Bombardér sa pripojil k americkým stíhačkám F-22 a F-35, ktoré sú takmer nezachyteľné radarom.

„Týmto vojenským cvičením juhokórejské a americké vzdušné sily ukazujú svojim spojencom odhodlanie a schopnosť potrestať KĽDR, ak by niekoho ohrozovala jadrovými zbraňami a strelami,“ uviedlo velenie juhokórejskej armády.

 

Do manévrov, ktoré potrvajú do piatku, sa zapojí okolo 12.000 členov ozbrojených síl USA. Pchjongjang opakovane tvrdí, že všetky spoločné manévre USA a Južnej Kórey sú prípravou na inváziu.

Washington a Soul sa rozhodli cvičenia uskutočniť napriek výzvam Ruska a Číny, ktoré požadovali jeho odvolanie. Čína a Rusko v poslednej dobe nabádali USA a Južnú Kóreu, aby zastavili svoje veľké spoločné vojenské cvičenia výmenou za to, že KĽDR zastaví svoje zbrojné programy.

O jadrových a raketových zbrojných programoch KĽDR budú budúci týždeň rokovať juhokórejský prezident Mun Če-in a čínsky prezident Si Ťin-pching. Juhokórejský prezidentský Modrý dom dnes oznámil, že prezident Južnej Kórey odcestuje budúcu stredu na návštevu Číny, kde zotrvá štyri dni.