USA dosiahli zablokovanie účtov ruských občanov v cudzine, ktorí sú na sankčnom zozname Spojených štátov, píše portál In Cyprus.

Americké ministerstvo financií 6.4.2018 uvalilo sankcie na niekoľkých ruských občanov, úradníkov, podnikateľov a spoločnosti kvôli škodlivým aktivitám Ruskej federácie.

Podľa informácie ruskí podnikatelia Deripaska, Vekselberg majú zmrazené svoje účty na Cypre. Zároveň americké Ministerstvo financií tvrdí, že kvôli sankciám sa majetok Deripašku znížil o polovicu

Bankové účty ruských podnikateľov Olega Deripašku a Viktora Vekselberga na Cypre boli zmrazené po tom, ako ich americké Ministerstvo financií zaradilo na zoznam sankcií. Vyplýva to zo správy Sigal Mandelkerovej, námestníčky ministra financií USA, ktorú vypracovala kvôli vypočutiu pred senátnym výborom Kongresu USA.

Po 6. apríli „majú oligarchovia Oleg Deripaška a Viktor Vekselberg svoje účty zmrazené,“ uvádza vo svojej správe.

Podľa amerického Ministerstva financií sa v dôsledku sankcií majetok Deripašku znížil o polovicu (Forbes odhadol jeho majetok v roku 2018 na 6,7 miliardy dolárov). Majetok Vekselberga sa od 6. apríla zmenšil o tri miliardy dolárov.

Podľa tohto dokumentu za uplynulý rok a pol americkí predstavitelia „tlačili na cyperských predstaviteľov, aby opevnili svoj finančný systém pred veľkým množstvom podozrivých ruských fondov a investícií.

Hoci Cyprus zostáva jurisdikciou, ktorá vyvoláva obavy Spojených štátov v súvislosti s praním špinavých peňazí, v tejto oblasti sa dosiahol určitý pokrok, zdôrazňuje Mandelkerová. Napríklad sa píše, že v máji 2018 vydali cyperské orgány obežník, ktorý inštruoval tamojšie banky, aby a zaoberali možnými nezákonnými finančnými rizikami zo strany podnikov, ktoré sa nachádzajú pod sankciami.

Cyprus stále predstavuje zraniteľné miesto. To zahŕňa udeľovanie občianstva na základe investičného programu, slabého dohľadu nad poskytovateľmi administratívnych služieb a mäkkých požiadaviek na vytváranie spoločností, čo využívajú podozriví podnikatelia na zakladanie spoločností. Túto reťaz potom využívajú na otvorenie bankových účtov a prístup k medzinárodnému finančnému systému,“ uviedla správa.

6. apríla orgány USA oznámili sankcie proti mnohým ruským úradníkom, podnikateľom a spoločnostiam. Medzi nimi boli Oleg Deripaška a pridružené spoločnosti Rusal, Holding Basic Element, En + a Ruské stroje, Eurosibenergo, GAZ Group, investičná spoločnosť B-Finance a poľnohospodárska spoločnosť Kuban.

Začlenenie do zoznamu sankcií znamená zmrazenie majetku v USA a zákaz pre amerických občanov s týmito spoločnosťami obchodovať.

Komentár

Inými slovami v demokratickom štáte je možné bez rozhodnutia súdu zablokovať majetok fyzickej alebo právnickej osoby len na základe politického rozhodnutia.

Naviac sa ukazuje, že medzinárodný finančný systém je fakticky „vlastnený“ Spojenými štátmi. Podľa uvedeného precedensu v budúcnosti môže nastať situácia, že kdekoľvek vo svete bude zablokovaný majetok občanov, či skupiny občanov podľa politického, rasového alebo náboženského vyznania. Židom, Arabom, černochom, belochom atď…

Dá sa povedať, že ktokoľvek, kto sa postaví proti vôli Spojených štátov, ocitá sa v riziku, že príde o svoj majetok, pokiaľ je v dosahu západného finančného systému.

Ruskí oligarchovia práve preto začínajú s repatriáciou svojich aktivít. Presúvajú do Ruska svoje podniky a peniaze.

Tí ostatní sú potom povinní držať „hubu a krok„. Aj preto vyznieva komicky odpor európskych krajín, ktoré tvrdia, že sa nepodvolia snahe USA ukladať sankcie na Irán. Od nich to nezávisí. Je to len a len vôľa Spojených štátov.