Americký Senát jasnou väčšinou hlasov schválil ďalšie reštriktívne opatrenia proti Iránu a Rusku. Často nezmieriteľne rozdelení zákonodarcovia republikánov a demokratov sa zhodli na postihoch trestajúcich Írančanov spojených s balistickými testami a ruské firmy či jednotlivcov, ktorí podľa Washingtonu stáli za zásahmi do minuloročnej prezidentskej kampane. Informuje EFE agency.
O návrhu bude hlasovať ešte Snemovňa reprezentantov a aby sa stal zákonom, potrebuje podpis prezidenta Donalda Trumpa. Oba ďalšie kroky budú podľa amerických médií výrazne menej ľahké.
Senát už v stredu schválil doplnenie protiruských sankcií k návrhu zákona o sankciách proti Iránu a dnes hlasoval o opatreniach proti obom krajinám ako o jednej norme. Návrh podporilo 98 senátorov zo 100, proti bol len neúspešný minuloročný uchádzač o demokratickú prezidentskú nomináciu Bernie Sanders a republikán Rand Paul.
Americké tajné služby sú presvedčené, že Moskva vlani cielene ovplyvňovala prezidentskú kampaň, sankcie preto mieria na jedinca a firmy spojené s týmito zásahmi. Schválený návrh potvrdzuje predchádzajúce sankcie vyhlásené exekutívnym nariadením prezidenta, zavádza ale aj nové opatrenia v oblastiach ťažby, spracovania kovov a námornej a železničnej dopravy. Sankcie sú podľa senátorov aj reakciou na ruskú agresiu v Sýrii a na Ukrajine.
V Iráne sa stali terčom postihov ľudia zapojení do balistického programu alebo spoločnosti a jednotlivci, ktorí s nimi obchodujú.
Kým v Senáte prešiel návrh hladko, jeho podpora v Snemovni reprezentantov nie je podľa amerických médií jednoznačná. Rovnako tak je otázkou, či by text podpísal Trump, ktorý je odporcom ďalšieho pritvrdzovania protiruského postoja. Spojením ruských sankcií s iránskymi však zákonodarcovia postavili pred Biely dom výzvu, pretože Trump rázny prístup voči Teheránu hlasno podporuje.