Po smrti 80 ľudí následkom zasiahnutia chemickými látkami v sýrskom Chán Šajchún sa vyjadrila veľvyslankyňa USA v OSN Nikki Haley, že USA sú pripravené na samostatné akcie
Spojené štáty včera varovali, že podniknú jednostrannú akciu, ak OSN nebude schopná patrične reagovať na údajný chemický útok, ku ktorému došlo v utorok v Sýrii.
Varovanie predniesla na pôde tejto medzinárodnej organizácie americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová počas mimoriadneho zasadania Bezpečnostnej rady OSN, zvolanej Francúzskom a Britániou.
„Ak Organizácia Spojených národov bude neustále zlyhávať v plnení si svojej povinnosti konať kolektívne, vezmeme iniciatívu do vlastných rúk,“ vyhlásila Haleyová bez uvedenia bližších detailov.
„Ak má Rusko na sýrsku vládu vplyv, ako to vyhlasuje, chceme vidieť, že ho aj využíva. Chceme vidieť, že ukončí tieto hrôzy,“ povedala ďalej Haleyová na adresu hlavného spojenca Damasku.
Británia, Francúzsko a Spojené štáty predložili v OSN návrh rezolúcie, v ktorej sa požaduje dôsledné vyšetrenie útoku, avšak Rusko vyhlásilo, že text rezolúcie je „kategoricky neprijateľný„.
Rusko tvrdí, že jedovaté chemické látky unikli z povstaleckého muničného skladu a továrne, ktoré boli zasiahnuté počas útokov sýrskeho letectva. Západné trio obviňuje z útoku vládne sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
O návrhu rezolúcie sa nakoniec v Bezpečnostnej rade nehlasovalo.
Predstaviteľ Ruska, ktoré je hlavným spojencom Asada, povedal, že nevidí dôvod na schvaľovanie rezolúcie, ktorá vyzýva na vyšetrovanie útokov. Zástupca ruského veľvyslanca pri OSN Vladimir Safronkov dodal, že videozáznam z údajných útokov bol „zinscenovaný“ a vyzval na „dôkladné, odpolitizované vyšetrovanie založené na spoľahlivých a overiteľných faktoch„.
Hovorca ruského ministerstva obrany povedal, že sýrske letectvo bombardovalo v provincii Idlib povstalecké laboratórium, kde sa vyrábali chemické zbrane. Generál Igor Konašenkov, ktorého citovala štátna tlačová agentúra TASS, vyhlásil, že „tento významný arzenál, chemické zbrane, bol dodávaný militantom v Iraku„.
Sýrska opozícia na tlačovej konferencii v Istanbule označila tvrdenie Ruska za „lož“ a následne vydala vyhlásenie, v ktorom vyzvala OSN, aby zakázala prelety lietadiel nad Sýriou.
Prezident Donald Trump chystá odvetu
Americký prezident Donald Trump povedal, že chemické útoky na nevinných civilistov v Sýrii sú „strašnou urážkou ľudstva zo strany Asadovho režimu, ktorú nemožno tolerovať„.
„USA spoločne s našimi spojencami vo svete odsudzujú tento strašný útok rovnako ako všetky ostatné strašné útoky,“ povedal Trump na tlačovej konferencii po stretnutí s jordánskym kráľom Abdalláhom II. Prezident USA zdôraznil, že zabití boli nevinní ľudia vrátane žien, malých detí „a dokonca krásnych malých bábätiek„.
„Tieto ohavné činy Asadovho režimu nesmú byť tolerované,“ vyjadril sa Trump. Na otázku, ako mieni reagovať na útoky, z ktorých obvinil režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada, odpovedal: „Uvidíte.“
Podľa organizácie Lekári bez hraníc ľudí zasiahli najmenej dve rôzne chemické látky
Organizácia Lekári bez hraníc (MSF) uviedla, že obete útokov mali symptómy vystavenia nervovému plynu – mali zúžené zorničky, svalové kŕče a mimovoľné vyprázdňovanie čriev, čo podľa jej lekárov zodpovedá pôsobeniu nervového plynu sarín alebo podobnej chemikálie.
Zdravotnícky tím MSF ošetroval po útokoch v meste Chán Šajchún pacientov na sýrskom území, v nemocnici Báb al-Hawá blízko hranice s Tureckom. Obete útokov zaplavili miestne nemocnice a záchranári preto posielali pacientov do zdravotníckych zariadení po celej provincii Idlib, ako aj do susedného Turecka.
Organizácia MSF uviedla, že jej zdravotnícke tímy boli informované o zápachu bielidla z pacientov v iných nemocniciach, kde ošetrovali obete útoku, čo naznačuje, že boli vystavení plynnému chlóru. Uvedené správy podľa MSF „silno naznačujú, že obete… boli vystavené najmenej dvom rôznych chemickým látkam.“
Hlavný vyjednávač povstalcov na mierových rokovaniach so sýrskou vládou pod záštitou OSN, Muhammad Allúš, povedal, že OSN musí začať vyvodzovať voči sýrskej vláde zodpovednosť za zabíjanie civilistov. Zdôraznil, že mlčanie OSN „legitimizuje“ stratégiu sýrskeho režimu.
„Ozajstným riešením pre Sýriu je postaviť (sýrskeho prezidenta) Bašára Asada za použitie chemických zbraní pred súd, a nie za vyjednávací stôl,“ povedal Allúš
Pri incidente Khan al-Assal sarin použili aj teroristi
Pre úplnosť treba dodať, že podľa bývalej generálnej prokurátorky zo Švajčiarska a hlavy tribunálu OSN pre vojnové zločiny v Rwande a Juhoslávii Carly del Ponte chemické látky používajú zrejme aj skupiny bojujúce proti vláde Bashar al-Assada. 19.3.2013 sa odohral útok pri Khan al-Assal, kde zomrelo 26 ľudí následkom kontaminácie nervovým plynom, ktorý bol podľa rozboru vyrobený v poľných podmienkach (neobsahoval stabilizátor)