Dvadsiate storočie špionáže je minulosťou. Dnešný svet online médií ponúka efektívnejšie metódy. Od údajného ovplyvňovania minuloročných prezidentských volieb cez útoky na emailovej a twitterovom účty najvyšších vládnych predstaviteľov si Rusi nenápadne berú na paškál kľúčovú skupinu obyvateľov – príslušníkov armády USA, tvrdí Business Insider, komentujúc POLITICO.
Demoralizujúce taktiky, priamo na vojakov používali už Američania počas invázie do Iraku v roku 2003, kedy rozosielali Iračanom súkromné emaily, v ktorých ich presviedčali, aby sa vzdali.
Píše o tom Richard Clarke vo svojej knihe Kyberválka. Dnes sa ale táto taktika s rozvojom sociálnych sietí obracia proti nim. Nadviazať priateľstvo na Facebooku s radovými príslušníkmi armád a potom sa zacieliť priamo na nich, nie je pre zahraničné rozviedky nič ťažké. Údajne to dnes robí Rusko prostredníctvom nádherných žien na Facebooku.
Niektoré metódy predkladania „dezinformácií“ na facebookových účtoch sú viac, či menej sofistikované. Kybervojna je typická napríklad pre ukrajinský konflikt – po ruskej anexii Krymu v roku 2014 boli ukrajinskí vojaci na svojich profiloch na sieťach denne boli spamovaní deprimujúcimi textami typu: „Vojaci, ste iba čerstvé mäso pre vašeho veliteľa. “
Serena Moringová a jej fascinujúce odhalenia.
Ako píše server BI a Politico, Serena Moringová, vojenská expertka, si tohto fenoménu prvýkrát všimla vlani na jar, kedy medzi americkými vojakmi rezonoval príbehu ruského vojaka, ktorý hrdinsky padol v boji proti Islamskému štátu (IS). Príbeh sa na sieťach rýchlo šíril, s reakciami typu: „neuveriteľné, vskutku epický spôsob, ako zomrieť.“ Na prvý pohľad nič zlé, keby nešlo o vojenských dôstojníkov, ktorí sympatizovali so svojimi protivníkmi.
Moringová uvádza, že ju neskôr začalo znepokojovať, že niektorí jej armádní kolegovia, vrátane spravodajcov, obdivujú ruského prezidenta Vladimíra Putina. Ako píše server Politico, jeho podpora sa šíri aj naprieč stranou republikánov a je často pozitívne vykreslovaný v pravicových médiách, ako napríklad FoxNews, ktoré každé ráno s obľubou sleduje americký prezident Donald Trump.
Astronomický Putin očami Breedlova
Pentagon je situáciou znepokojený. Jeho hovorkyňa Linda Rojas uviedla, že vďaka sieťam je armáda v kybervojne zraniteľnejšia. „Internetová komunikácia zvyšuje potenciál pre neférové použitie, ktoré má vplyv na náš personál. Vytvárame čo najväčšie úsilie, aby sme našich ľudí o týchto hrozbách informovali a súčasne posilňujeme našej IT štruktúru.
„To, čo Rusko robí, od zásahov do interných vecí armády, cez ovplyvňovanie vojenskej verejnosti, má astronomický rozsah,“ hovorí generál Philip Breedlove, dôstojník NATO.
Ako uvádza server Politico, ovládnutie sveta médií je jedna z priorít ruskej zahraničnej politiky. Takzvané „proruské“ weby, ktoré údajne šíria dezinformácie nie sú len doménou Európy.
Viac si o zmýšlaní a zmýšlanie amerických expertov možete prečítať v pôvodnom originále na Business Insider a Politico.