Vyberte položku Stránka

USA predstavia v Singapure F-35B: zázrak leteckej techniky s ruskými koreňmi

USA predstavia v Singapure F-35B: zázrak leteckej techniky s ruskými koreňmi

Podľa správy, ktorú zverejnil portál ATimes, priletel na leteckú show do Singapuru F-35B. Show začína dnes.

Singapur je súčasťou programu JSF (Joint Strike Fighter), s predbežnou objednávkou 12 kusov lietadiel F-35. Existujú tri základné konfigurácie

  • F-35A pre pristávanie a vzlet na bežných letiskách
  • F-35B pre vzlet z krátkej dráhy a kolmé pristávanie
  • F-35C pre operácie na lietadlových lodiach v konfigurácii CATOBAR (vzlet pomocou katapultu, pristávanie pomocou háku)

[sociallocker][/sociallocker]

Doteraz v Ázii obdržali stíhačky F-35 len Japonsko a Južná Kórea, avšak obidve krajiny len v konfigurácii F-35A. Výrobca Lockheed dúfa, že Singapur bude prvým zákazníkom, ktorý objedná F-35B. V minulosti singapurská armáda skúmala možnosť získať 12 F-35. Cena za F-35A je 95 miliónov amerických dolárov za F-35B zaplatí zákazník 123 miliónov amerických dolárov.

Singapurské letectvo dnes prevádzkuje americké F-15 a F-16. Keďže má silných susedov, potrebuje nadvládu vo vzduchu opierať o najmodernejšie stroje. Predbežná objednávka bola na štyri lietadlá F-35B do roku 2022 s možnosťou objednania ďalších 8 lietadiel.

Singapurský denník v čínštine Lianhe Zaobao v pondelok oznámil, že vojenskí nadšenci a členovia verejnosti budú môcť vidieť pýchu amerického letectva, nadzvukovú, super-manévrovateľnú stíhačku piatej generácie, až posledné dva dni (sobota a nedeľa) show, ktorá začína v utorok.

Na prehliadke sa podľa Reuters zúčastní aj zástupca amerického ministerstva zahraničia zodpovedného za zámorskú obrannú technológiu a predaj zbraní. Počas akcie bude možné vidieť okrem F-35 aj špičkové raketové systémy vyrobené spoločnosťou Raytheon

V čom je F-35B výnimočné?

Ak si pozriete pristávanie amerického lietadla, mnohí pamätníci spozornejú. Vyzerá to presne ako let prototypu Jak-141. A nie je to náhoda.

Počas vývojových prác pre tender na dodávku lietadiel 5.generácie firma Lockheed spolupracovala v roku 1992 s konštrukčnou kanceláriou Jakovlev. Súčasťou požiadaviek tendra totiž bolo pripraviť lietadlo, ktoré budú zdieľať všetky armádne zložky. Takže bolo nutné sa vysporiadať aj s rôznymi požiadavkami, ktoré má námorníctvo, letectvo a armáda.

Program X-35 vyhral hlavne kvôli tomu, že lepšie zvládol pristávanie kolmo. A to bola zásluha Jakovleva

F-35B predvádza manéver kolmého štartu a pristátia

Dokument o Jak-141

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This