Vyberte položku Stránka

USA používajú medzinárodné inštitúcie a právo ako kyjak na svojich nepriateľov

USA používajú medzinárodné inštitúcie a právo ako kyjak na svojich nepriateľov

Osobitný predstaviteľ USA pre Irán Brian Hook tvrdí, že USA postihnú každý subjekt, ktorý umožní plávať iránskym lodiam. Minister financií Mnuchin zas oznámil, že prinútili medzinárodný finančný systém SWIFT odpojiť iránske banky zo svetovej siete. Agentúra Reuters to potvrdila

[sociallocker][/sociallocker]

Brian Hook týchto názoroch povedal novinárom

Skratka SWIFT predstavuje označenie medzinárodnej spoločnosti Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, ktorá slúži ako prostriedok medzibankovej komunikácie a medzinárodného bankového styku. Táto spoločnosť prideľuje každej existujúcej banke jej unikátny identifikačný kód (BIC = Bank Identifier Code), tiež označovaný ako SWIFT. Vďaka SWIFT kódu sa nielen že dokáže každá banka identifikovať, ale kód slúži aj na detekciu jednotlivých finančných operácií.

Predstavitelia SWIFTu už komentovali oznam americkej strany. Podľa nich skutočne budú odpájať iránske banky.

Agentúra Reuters oznámila, že k odpojeniu Iránskej centrálnej banky od SWIFTu došlo.

Čo to znamená?

SWIFT by mala byť medzinárodná neutrálna inštitúcia. Akékoľvek snahy ľubovoľného štátu o ovplyvňovanie by mala odmietnuť. Spojené štáty zavádzajú vlastnú politiku sankcií voči Iránu, ktorá ide proti vôli medzinárodného spoločenstva.

SWIFT ako inštitúcia s koreňmi na európskej pôde mal jednoznačne ostať neutrálny. Napriek tomu sa podriadil americkej politike. USA sa už ani nestažia zakryť, že medzinárodné organizácie považujú za svoje pobočky a že majú páky na to, aby ich prinútili robiť, čo je v ich záujme.

Dôsledkom je znevieryhodnenie medzinárodného poriadku. Krajiny, ktoré sú na vzostupe budú oveľa prístupnejšie argumentom nových medzinárodných štruktúr, ktoré nie sú pod kontrolou Západu a USA.

Spojené štáty robia krátkozrakú politiku. V mene presadenia krátkodobých cieľov si likvidujú vlastnú budúcnosť. Skôr alebo neskôr na to doplatia.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This