Portál První zprávy komentuje správu agentúry Bloomberg. Podľa nej už maďarský premiér Orban nie je pre USA zloduchom, ale partnerom. To vraj znepokojuje Európsku Úniu, rovnako ako autora správy v agentúre Bloomberg.

Bloomberg označuje Viktora Orbána za európskeho populistu. Zdá sa, že vzťah k maďarskému vodcovi sa v USA mení.

Maďarský premiér sľúbil, že v budúcom roku vo voľbách do Európskeho parlamentu posilní pravicové sily a posunie najväčší obchodný blok sveta k tomu, čo nazýva „neliberálnou demokraciou„.

Zmena prístupu k Maďarsku, spojenca v NATO, je tiež pochopením toho, že ostrakizovanie Orbána neprinieslo žiadne výsledky. Od svojho návratu k moci v roku 2010 55-ročný bývalý vodca protikomunistických študentov upevnil domácu moc, rozšíril svoju filozofiu „liberalizmu“ do iných krajín, spochybnil demokratické hodnoty EÚ a podporuje vplyv Ruska a Čína.

V júni zablahoželal Trump Viktorovi Orbanovi k už tretiemu po sebe idúcemu volebnému víťazstvu, čo v čase Obamovej administratívy bolo nemysliteľné. Naopak Obamova administratíva zostavila zoznam maďarských vládnych úradníkov, ktorí mali zákaz návštevy USA.

Donald Trump naopak chválil Orbána za stavbu plotu na južnej hranici Maďarska a ako symbol protiimigračnej politiky, ktorú on a Orbán zdieľajú s ďalšími populistickými vodcami v celej EÚ.

Prioritou Spojených štátov je posilnenie záväzku Maďarska voči Severoatlantickej aliancii a prerušenie ruského a čínskeho vplyvu. Spojené štáty chcú uzatvoriť dohody s Orbánom, vrátane paktu na posilnenie vojenských väzieb a dodávok skvapalneného zemného plynu z USA.

Orbán podporuje Putina, odkedy sa dostal k moci, dohodol sa s Ruskom na stavbe jadrovej elektrárne vo výške 12 miliárd dolárov a kritizoval ekonomické sankcie voči Moskve za Krym v roku 2014 a podporu separatistického konfliktu na východnom pobreží Ukrajiny.

Maďarsko sa pokúsilo zablokovať ukrajinské rozhovory s NATO a obvinilo kyjevskú vládu, že obmedzuje jazykové práva pre etnicko-maďarskú menšinu. Ukrajina tvrdí, že Maďarsko presadzuje Rusko tým, že sa snaží rozdeliť vojenskú alianciu. Maďarsko tiež stavia železnicu spájajúcu Belehrad a Budapešť podporenú čínskym financovaním, ako súčasť iniciatívy Belt&Road.

Už existujú náznaky, že USA môžu tolerovať vládu maďarských vodcov stále viac sa prikláňajúcu k autoritárstvu, vládu, ktorá potláča nezávislé inštitúcie, vrátane tlače, univerzít a občianskej spoločnosti. V júli americké ministerstvo zahraničia uviedlo, že neuhradí 700 tisíc dolárov na granty, ktoré boli v minulom roku určené pre nezávislé maďarské médiá.

Trumpova politika vyvolala rozhorčenie u tradičných spojencov Spojených štátov. Po summite NATO v Bruseli vyhlásil prezident EÚ Donald Tusk, bývalý poľský premiér, že Trump chce „obnoviť svetový poriadok tak, aby Amerika nemala žiadne stabilné priateľov, ale mala flexibilných spojencov„.

Veľvyslanec USA v Maďarsku David Cornstein však konštatuje, že situáciu netreba dramatizovať.

Naše hodnoty sa nezmenili – stále nám veľmi záleží na zásadách, ako je právny štát, sloboda tlače a sloboda prejavu,“ povedal Cornstein. „Ale musíme byť múdrejší v tom, ako hovoríme s našimi spojencami, keď máme nezhody. Mali by sme sa k nim obracať s rešpektom a priateľstvom.