Únia je v šoku. Vláda Donalda Trumpa začína podporovať Orbána.

Portál První zprávy komentuje správu agentúry Bloomberg. Podľa nej už maďarský premiér Orban nie je pre USA zloduchom, ale partnerom. To vraj znepokojuje Európsku Úniu, rovnako ako autora správy v agentúre Bloomberg.

[sociallocker][/sociallocker]

Bloomberg označuje Viktora Orbána za európskeho populistu. Zdá sa, že vzťah k maďarskému vodcovi sa v USA mení.

Maďarský premiér sľúbil, že v budúcom roku vo voľbách do Európskeho parlamentu posilní pravicové sily a posunie najväčší obchodný blok sveta k tomu, čo nazýva „neliberálnou demokraciou„.

Zmena prístupu k Maďarsku, spojenca v NATO, je tiež pochopením toho, že ostrakizovanie Orbána neprinieslo žiadne výsledky. Od svojho návratu k moci v roku 2010 55-ročný bývalý vodca protikomunistických študentov upevnil domácu moc, rozšíril svoju filozofiu „liberalizmu“ do iných krajín, spochybnil demokratické hodnoty EÚ a podporuje vplyv Ruska a Čína.

V júni zablahoželal Trump Viktorovi Orbanovi k už tretiemu po sebe idúcemu volebnému víťazstvu, čo v čase Obamovej administratívy bolo nemysliteľné. Naopak Obamova administratíva zostavila zoznam maďarských vládnych úradníkov, ktorí mali zákaz návštevy USA.

Donald Trump naopak chválil Orbána za stavbu plotu na južnej hranici Maďarska a ako symbol protiimigračnej politiky, ktorú on a Orbán zdieľajú s ďalšími populistickými vodcami v celej EÚ.

Prioritou Spojených štátov je posilnenie záväzku Maďarska voči Severoatlantickej aliancii a prerušenie ruského a čínskeho vplyvu. Spojené štáty chcú uzatvoriť dohody s Orbánom, vrátane paktu na posilnenie vojenských väzieb a dodávok skvapalneného zemného plynu z USA.

Orbán podporuje Putina, odkedy sa dostal k moci, dohodol sa s Ruskom na stavbe jadrovej elektrárne vo výške 12 miliárd dolárov a kritizoval ekonomické sankcie voči Moskve za Krym v roku 2014 a podporu separatistického konfliktu na východnom pobreží Ukrajiny.

Maďarsko sa pokúsilo zablokovať ukrajinské rozhovory s NATO a obvinilo kyjevskú vládu, že obmedzuje jazykové práva pre etnicko-maďarskú menšinu. Ukrajina tvrdí, že Maďarsko presadzuje Rusko tým, že sa snaží rozdeliť vojenskú alianciu. Maďarsko tiež stavia železnicu spájajúcu Belehrad a Budapešť podporenú čínskym financovaním, ako súčasť iniciatívy Belt&Road.

Už existujú náznaky, že USA môžu tolerovať vládu maďarských vodcov stále viac sa prikláňajúcu k autoritárstvu, vládu, ktorá potláča nezávislé inštitúcie, vrátane tlače, univerzít a občianskej spoločnosti. V júli americké ministerstvo zahraničia uviedlo, že neuhradí 700 tisíc dolárov na granty, ktoré boli v minulom roku určené pre nezávislé maďarské médiá.

Trumpova politika vyvolala rozhorčenie u tradičných spojencov Spojených štátov. Po summite NATO v Bruseli vyhlásil prezident EÚ Donald Tusk, bývalý poľský premiér, že Trump chce „obnoviť svetový poriadok tak, aby Amerika nemala žiadne stabilné priateľov, ale mala flexibilných spojencov„.

Veľvyslanec USA v Maďarsku David Cornstein však konštatuje, že situáciu netreba dramatizovať.

Naše hodnoty sa nezmenili – stále nám veľmi záleží na zásadách, ako je právny štát, sloboda tlače a sloboda prejavu,“ povedal Cornstein. „Ale musíme byť múdrejší v tom, ako hovoríme s našimi spojencami, keď máme nezhody. Mali by sme sa k nim obracať s rešpektom a priateľstvom.


Publikovaný

v

od

Značky: