Ukrajinský politológ nechápe, prečo chce Západ zrušiť sankcie proti Rusku

Tlačová agentúra TASR vydala názory ukrajinského politológa Olexija Haraňa. Podľa neho Ukrajinci nechápu, prečo chcú niektoré západné štáty zmierniť protiruské sankcie, keď sa prímerie nedodržiava a konflikt na Ukrajine stále pretrváva

Profesor z Ukrajinskej univerzity stotožňuje sovietsku a ruskú propagandu, rovnako ako predpokladá pokračovanie sovietskej politiky v dnešnom Rusku.

Pre mňa ako experta a rovnako aj pre mojich kolegov je veľmi ťažké pochopiť, prečo z krajín, ako je napríklad aj Slovensko a Česko, idú hlasy o zmiernení protiruských sankcií. Veď vy viete, čo znamená komunizmus a komunistická propaganda. Nehovoriac o udalostiach z roku 1968. A to nemám na mysli len Slovensko alebo Česko. To isté môžete počuť od maďarského premiéra Viktora Orbána. Nerozumiem tomu, veď aj na Maďarsko zaútočili sovietske vojská. Vy viete, ako operovala sovietska, teraz ruská propaganda, a aj tak veríte tomu, čo hovorí Kremeľ.

[sociallocker][/sociallocker]

Myslí si, že je to vojna medzi Ruskom a Ukrajinou a prirovnáva to ku Afganistanu. Požaduje ďaleko tvrdší postup voči Rusku, než v minulosti proti ZSSR

Je dôležité, aby verejnosť chápala, že na Ukrajine nejde o vnútorný konflikt, ale o vojnu. Vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou. Za konflikt by sme nemali niesť rovnakú zodpovednosť ako Rusko. Je dôležité, aby sa chápalo, že sme boli napadnutí, objasnil politológ a dodal: Porovnajme našu situáciu s tým, ako Západ reagoval na to, keď Sovietsky zväz napadol Afganistan. Západné krajiny naň uvalili sankcie a bojkotovali olympijské hry v Moskve. Myslím si, že v prípade Ukrajiny mohol byť Západ voči Rusku tvrdší.

Podľa neho je Ukrajina silnejšia, ľudia sú vraj na základe prieskumov hrdí na svoju štátnu príslušnosť

Napriek Putinovej agresii možno v krajine vidieť, že ukrajinská identita sa len posilnila. Nezáleží na tom, akým jazykom Ukrajinci hovoria, akého sú vierovyznania, aká je ich etnická príslušnosť. V každom regióne, dokonca aj v Donbase, počet ľudí, ktorí sa cítia ako Ukrajinci vzrástol. Ak sa ľudí opýtate na to, či sú hrdí, že sú ukrajinskí občania, väčšina odpovie áno.

Myslí si, že Ukrajina je na dobrej ceste, smerom k integrácii do Európy, aj keď sú nejaké nedostatky

V roku 2017 konečne vstúpila do platnosti Asociačná dohoda, teda z právneho hľadiska. Za veľký krok vpred pokladajú ukrajinskí občania aj to, že začal platiť bezvízový styk Ukrajiny s Európskou úniou.

Podarilo sa naštartovať dlhoočakávané reformy v oblasti zdravotníctva, vzdelávania a penzií, ktoré majú veľmi pozitívne dôsledky. Na Ukrajine vzniklo síce viacero protikorupčných inštitúcií, avšak problém so súdnym systémom stále pretrváva. Proces jeho reformácie sa začal, sformoval sa nový najvyšší súd, ale niektorí noví sudcovia nespĺňajú kritériá stanovené verejnou radou„.

Čo sa týka Minských dohôd vo vzťahu k Donbasu, nijako ich nekomentoval vo vzťahu – kto je zodpovedný a kto ich nedodržiava. Spomenul le to, že sú neefektívne. A preto žiada, aby Donbas obsadili medzinárodné jednotky, s čím nesúhlasí Rusko

je dôležité hovoriť o medzinárodných mierových jednotkách na celom území Donbasu vrátane okupovaného územia. Rusko však s takýmto scenárom nesúhlasí, tvrdí Haraň.

 


Publikovaný

v

od