Je nesporné, že hlavným kritériom hodnotenia ozbrojených síl každej krajiny je jej schopnosť efektívne plniť úlohy za vojnových podmienok. Napriek tomu môže byť schopnosť čo najefektívnejšie využívať rozpočet na obranu rovnako dôležitým kritériom – kedy každá jednotka investícií môže dosiahnuť maximálny pozitívny čistý efekt. Tento prístup je obzvlášť užitočný na pochopenie zmien, ku ktorým došlo v ozbrojených silách Ukrajiny od roku 2014.

Od začiatku konfrontácie s Ruskom sa ukrajinské výdavky na obranu niekoľkokrát zvýšili. V roku 2013 bol rozpočet ozbrojených síl Ukrajiny 15,2 miliárd hrivien; v roku 2017 toto číslo bolo 64,4 miliardy hrivien. V roku 2018 Ukrajina dala na obranné potreby rekordných 86,14 miliardy hrivien. Takýto veľkolepý rast však vyzerá menej radikálne, ak vyjadríte dynamiku ukrajinského obranného rozpočtu v dolárovom vyjadrení. Ukrajina vynaložila na obranu v roku 2013 1,9 miliardy dolárov, 2,35 miliardy dolárov v roku 2017 a 3,02 miliardy dolárov v roku 2018. V dolárovom vyjadrení rozpočet armády za posledné štyri roky nezaznamenal výrazný nárast.

Avšak v porovnaní so začiatkom roka 2014 sa ukrajinské ozbrojené sily výrazne zlepšili. Po prvé, ukrajinské ozbrojené sily narástli zo 157 000 (z toho 120 000 vojakov) v roku 2014 na dnešných 250 000 (z toho 204 000 vojakov). Zároveň na začiatku ruskej agresie bolo len šesť tisíc ľudí – jedna brigáda – úplne pripravená a schopná vykonať rozkazy politického vedenia. V roku 2013 ozbrojené sily Ukrajiny nevykonali žiadne cvičenie na úrovni brigád alebo plukov. V roku 2016 biela kniha ukrajinského ministerstva obrany hlásila dvadsať cvičení na úrovni brigády; pozemné sily vykonali v roku 2017 na úrovni brigády 26 cvičení.

Situácia pre obrnené sily sa podobne zlepšila. V roku 2014 bolo veľké množstvo tankov nefunkčných. Odvtedy existuje silná snaha o nákup nových alebo modernizáciu starých tankov a obrnených vozidiel. Ozbrojené sily dostali v roku 2014 celkom 4 142 tankov a obrnených vozidiel, v roku 2015 to bolo 3 277 kusov a v roku 2016 530 kusov. V súčasnosti má Ukrajina naplnené svoje potreby tankov a obrnených vozidiel.

Ukrajinské letecké sily sa tiež kvalitatívne zmenili k lepšiemu. Dnes majú vzdušné sily až sedemdesiatjeden plne fungujúcich stíhačiek štvrtej generácie (Su-27 a MiG-29). Vzdušné sily taktiež zvýšili počet letových hodín na posádku z tridsiatich šiestich na štyridsaťšesť hodín ročne. V rokoch 2014 až 2017 bolo modernizovaných alebo opravených až šesťdesiat stíhačiek a bombardérov.

Okrem toho sa pracuje na oprave obranných systémov. Do polovice roku 2017 bolo opravených až 65% S-300PS / PT1 a 20% systémov Buk-M1. Dnes majú ozbrojené sily dvadsaťpäť divízií systémov S-300PS / PT1, desať divízií Buk-M1 a jednej divízie S-300V1.

Za zmienku stoja tiež činnosti v oblasti vývoja rakiet. Štátne skúšky systému Vilha sú naplánované na marec 2018. Tento raketový zem-zem bol vyvinutý na základe ťažkého raketometu Smerč. To umožní ukrajinským ozbrojeným silám vykonať presné údery na diaľku okolo 120 kilometrov a poslúži ako náhrada zastaraného komplexu taktických rakiet Točka-U. Prebieha tiež vývoj protilodnej rakety s plochou dráhou letu Neptún. Prvé verejné testy rakety sa uskutočnili v januári tohto roku. Po dokončení testovania bude Neptún nasadený ako pobrežný raketový komplex a nakoniec nainštalovaný na raketové lode a stíhacie lietadlá.

Za posledné štyri roky sa Ukrajine podarilo posilniť obranné schopnosti bez radikálneho zvýšenia finančných prostriedkov. Jedným z dôvodov je zmena podielu rozdelenia rozpočtu na obranu: podiel určený na dodávky a modernizácie zbraní sa od roku 2014 zvýšil o 10 percent. Aby sme vedeli, ako sa vynakladajú vyčlenené finančné prostriedky, je potrebné spomenúť, že Ukrajina v roku 2013 minula 10% (190 miliónov amerických dolárov) svojho vojenského rozpočtu na obstarávanie, pričom armáda získala iba dve modernizované lietadlá, päť radarových systémov, jeden tréningový komplex pre pilotov, 194 navigačných zariadení a dvadsaťosem rádií!

Ďalším dôvodom je vytvorenie systému vnútorného auditu a kontroly – ako sa uvádza v strategickom vestníku obrany – ktorý pomáha efektívne využívať vzácne zdroje. Celkovo sú dostupné zdroje efektívnejšie pridelené. Ukrajina urobila za štyri roky väčší pokrok pri odstraňovaní nedostatkov v bojovej pripravenosti ako v predchádzajúcich dvadsiatich rokoch.

Mykola Bielieskov je zástupcom riaditeľa Ústavu svetovej politiky v Kyjeve na Ukrajine.

Zdroj: National Interest