Ukrajinská armáda je späť, tvrdí ukrajinský politológ

Je nesporné, že hlavným kritériom hodnotenia ozbrojených síl každej krajiny je jej schopnosť efektívne plniť úlohy za vojnových podmienok. Napriek tomu môže byť schopnosť čo najefektívnejšie využívať rozpočet na obranu rovnako dôležitým kritériom – kedy každá jednotka investícií môže dosiahnuť maximálny pozitívny čistý efekt. Tento prístup je obzvlášť užitočný na pochopenie zmien, ku ktorým došlo v ozbrojených silách Ukrajiny od roku 2014.

[sociallocker][/sociallocker]

Od začiatku konfrontácie s Ruskom sa ukrajinské výdavky na obranu niekoľkokrát zvýšili. V roku 2013 bol rozpočet ozbrojených síl Ukrajiny 15,2 miliárd hrivien; v roku 2017 toto číslo bolo 64,4 miliardy hrivien. V roku 2018 Ukrajina dala na obranné potreby rekordných 86,14 miliardy hrivien. Takýto veľkolepý rast však vyzerá menej radikálne, ak vyjadríte dynamiku ukrajinského obranného rozpočtu v dolárovom vyjadrení. Ukrajina vynaložila na obranu v roku 2013 1,9 miliardy dolárov, 2,35 miliardy dolárov v roku 2017 a 3,02 miliardy dolárov v roku 2018. V dolárovom vyjadrení rozpočet armády za posledné štyri roky nezaznamenal výrazný nárast.

Avšak v porovnaní so začiatkom roka 2014 sa ukrajinské ozbrojené sily výrazne zlepšili. Po prvé, ukrajinské ozbrojené sily narástli zo 157 000 (z toho 120 000 vojakov) v roku 2014 na dnešných 250 000 (z toho 204 000 vojakov). Zároveň na začiatku ruskej agresie bolo len šesť tisíc ľudí – jedna brigáda – úplne pripravená a schopná vykonať rozkazy politického vedenia. V roku 2013 ozbrojené sily Ukrajiny nevykonali žiadne cvičenie na úrovni brigád alebo plukov. V roku 2016 biela kniha ukrajinského ministerstva obrany hlásila dvadsať cvičení na úrovni brigády; pozemné sily vykonali v roku 2017 na úrovni brigády 26 cvičení.

Situácia pre obrnené sily sa podobne zlepšila. V roku 2014 bolo veľké množstvo tankov nefunkčných. Odvtedy existuje silná snaha o nákup nových alebo modernizáciu starých tankov a obrnených vozidiel. Ozbrojené sily dostali v roku 2014 celkom 4 142 tankov a obrnených vozidiel, v roku 2015 to bolo 3 277 kusov a v roku 2016 530 kusov. V súčasnosti má Ukrajina naplnené svoje potreby tankov a obrnených vozidiel.

Ukrajinské letecké sily sa tiež kvalitatívne zmenili k lepšiemu. Dnes majú vzdušné sily až sedemdesiatjeden plne fungujúcich stíhačiek štvrtej generácie (Su-27 a MiG-29). Vzdušné sily taktiež zvýšili počet letových hodín na posádku z tridsiatich šiestich na štyridsaťšesť hodín ročne. V rokoch 2014 až 2017 bolo modernizovaných alebo opravených až šesťdesiat stíhačiek a bombardérov.

Okrem toho sa pracuje na oprave obranných systémov. Do polovice roku 2017 bolo opravených až 65% S-300PS / PT1 a 20% systémov Buk-M1. Dnes majú ozbrojené sily dvadsaťpäť divízií systémov S-300PS / PT1, desať divízií Buk-M1 a jednej divízie S-300V1.

Za zmienku stoja tiež činnosti v oblasti vývoja rakiet. Štátne skúšky systému Vilha sú naplánované na marec 2018. Tento raketový zem-zem bol vyvinutý na základe ťažkého raketometu Smerč. To umožní ukrajinským ozbrojeným silám vykonať presné údery na diaľku okolo 120 kilometrov a poslúži ako náhrada zastaraného komplexu taktických rakiet Točka-U. Prebieha tiež vývoj protilodnej rakety s plochou dráhou letu Neptún. Prvé verejné testy rakety sa uskutočnili v januári tohto roku. Po dokončení testovania bude Neptún nasadený ako pobrežný raketový komplex a nakoniec nainštalovaný na raketové lode a stíhacie lietadlá.

Za posledné štyri roky sa Ukrajine podarilo posilniť obranné schopnosti bez radikálneho zvýšenia finančných prostriedkov. Jedným z dôvodov je zmena podielu rozdelenia rozpočtu na obranu: podiel určený na dodávky a modernizácie zbraní sa od roku 2014 zvýšil o 10 percent. Aby sme vedeli, ako sa vynakladajú vyčlenené finančné prostriedky, je potrebné spomenúť, že Ukrajina v roku 2013 minula 10% (190 miliónov amerických dolárov) svojho vojenského rozpočtu na obstarávanie, pričom armáda získala iba dve modernizované lietadlá, päť radarových systémov, jeden tréningový komplex pre pilotov, 194 navigačných zariadení a dvadsaťosem rádií!

Ďalším dôvodom je vytvorenie systému vnútorného auditu a kontroly – ako sa uvádza v strategickom vestníku obrany – ktorý pomáha efektívne využívať vzácne zdroje. Celkovo sú dostupné zdroje efektívnejšie pridelené. Ukrajina urobila za štyri roky väčší pokrok pri odstraňovaní nedostatkov v bojovej pripravenosti ako v predchádzajúcich dvadsiatich rokoch.

Mykola Bielieskov je zástupcom riaditeľa Ústavu svetovej politiky v Kyjeve na Ukrajine.

Zdroj: National Interest


Publikovaný

v

,

od

Značky: