Týždenník Washington Examiner (WE) radí Ukrajine, aby zbombardovala Putinov Krymský most. Vraj to poníži Putina a ukáže suverenitu štátu. Rusko sa voči článku tvrdo ohradilo.
[sociallocker][/sociallocker]
Týždenník si perom svojho redaktora Toma Rogana dovolil neskutočne moc. Redaktor sarkasticky komentoval ceremoniál otvorenia mosta a hneď nato zaslal radu na Ukrajinu
„Ukrajina by teraz mala zničiť prvky mosta.“
Podľa neho je most symbolom Putinovho formálne fyzického a psychologického privlastnenia ukrajinského územia.
Most je urážkou dôveryhodnosti Ukrajiny ako národa, takže musí niečo spraviť aj napriek nevyhnutnej odvete ruskej vlády
Spomína, že ruská vláda je dnes blízka bankrotu a naznačuje, že miliardový most postavila z posledných síl
Radí, aj ako to treba urobiť. Stačí si vyberať ľubovoľný úsek z 19km a tam zaútočiť lietadlami. Tvrdí, že ani ľudské „vedľajšie obete“ by nemuseli byť príliš veľké.
Ukrajinci by nálet mali vykonať nízkym letom a okľukou, aby sa vyhli ruskej (pravdepodobne vysoko sofistikovanej) vzdušnej obrane. USA by pri tomto mohli a mali by podporiť Ukrajinu s dôverou vo vlastnú vojenskú moc.
Putin by vraj odpovedal odpovedal eskaláciou napätia na východnej Ukrajine. Ale keďže v Putinovom pláne je aj tak dobyť Ukrajinu, eskalácia podľa Rogana príde skôr alebo neskôr.
Avšak kvôli majstrovstvám sveta vo futbale sa bude Putin mierniť. Práve počas majstrovstiev sveta by zničením mosta zaslal Kyjev do Moskvy neprehliadnuteľný signál, že Ukrajinci nie sú ochotní prijať len tak formalizáciu Putinovej teritoriálnej krádeže.
Vzdušné útoky by tiež poslúžili dvom ďalším cieľom:
- upriamiť pozornosť na klientelizmus za projektom (zmluvu dostal favorizovaný Putinov oligarcha Arkadij Rotenberg)
- spochybniť príbeh ruského nacionalizmu
Propagandistické oslavy viditeľné podľa Rogana na televízii RT oslavujú aj Putinovu mužnosť a nacionalistickú nadradenosť Veľkého Ruska. Bombardovanie mosta by teda bolo veľmi osobným úderom voči Putinovým ambíciám a jeho propagandistickým príbehom.
Článok končí naliehavou výzvou, že je nutné okamžite konať.
Ak nejaký štát dovolí ukradnúť svoje územie a potom toto územie spojiť s krajinou zlodeja, urobil krok smerom k vlastnému zániku.
Reakcie Ruska na likvidáciu projektu Krymský most
Ruské veľvyslanectvo vo Washingtone sa ohradilo proti článku amerického časopisu The Washington Examiner
V komentári magazín vyzval Ukrajinu, aby vyhodila do povetria novovybudovaný most spájajúci Rusko s anektovaným Krymu. Oznámila to dnes agentúra Interfax. Ruská ambasáda čaká od redakcie vysvetlenie.
V žiadosti o vysvetlenie sa spomína, že „sloboda prejavu nemôže slúžiť ako ospravedlnenie pre volanie na teroristický čin a zabíjanie ľudí„.
„Domnievame sa, že tento materiál je odrazom skutočných zámeroch určitej časti washingtonského establišmentu, pokračuje v línii podnecovania nenávisti a nepriateľstva medzi Ukrajinou a Ruskom,“ zdôrazňuje veľvyslanectvo.
Diplomati naviac pripomenuli, že „ruská legislatíva predpokladá stíhanie osôb verejne vyzývajúcimi na teroristickú činnosť, verejné ospravedlňujúcimi terorizmus, zaoberajúci sa propagandou terorizmu„.
Hovorca prezidenta Putina Dmitrij Peskov, nazval článok šialenstvom.
„Možno to považovať za šialenstvo, povedal by som dokonca povedať, že je to hnusným prejavom nekvalitnej žurnalistiky, ale hraničiacej s výzvami, na ktoré má zmysel upozorniť orgány presadzovania práva, a to aj v Spojených štátoch,“ povedal Peskov novinárom.