Šéf poľského ministerstva zahraničia poznamenal, že hospodárska spolupráca medzi Poľskom a Ukrajinou nevyzerá dobre, ale „najhoršie zo všetkého je to samozrejme v oblasti histórie“.

„Náš odkaz je veľmi jasný: S BANDEROM sa do Európy nedostanete,“ vyhlásil Witold Waszczykowski.

„Musíme to hovoriť nahlas aj potichu. Neozopakujeme chyby 90. rokov, kedy neboli vyriešené niektoré problémy vo vzťahoch s Nemeckom a Litvou. Mám na mysli postavenie poľskej menšiny v týchto krajinách.

Potom, čo sme sa poučili z tejto skúsenosti, budeme po Ukrajine kategoricky požadovať, aby všetky problémy boli vyriešené ešte pred tým, než bude Kyjev pri bránach Európy a bude žiadať o členstvo. Rovnako tak budeme rozhodní, ako napríklad Grécko v súvislosti s názvom Macedónsko, „uviedol (Grécko odmieta vstup Macedónska do EÚ práve kvôli názvu štátu, ktorý je podľa Grékov ich historickým vlastníctvom. Navyše v tom vidí skrytý útok na svoju severnej provincii s rovnakým názvom – pozn.red.).

Šéf poľského ministerstva zahraničia povedal, že nevidí žiadnu veľkú vôľu ukrajinského vedenia k riešeniu naliehavých problémov v krajine.

„Príliš veľa z toho im nie je po chuti. A k tomu sa ešte pripája naivná viera Ukrajincov, že Európania, Nemci a Francúzi za nich zvíťazia v konflikte s Ruskom, „dodal.