Ukrajina môže byť uznaná vinnou v prípade letu MH17, tvrdí holandský minister.

Stef Blok, minister zahraničných vecí Holandska, povedal, že nie je vylúčená ani vina Ukrajiny v prípade kauzy MH17, píše holandský denník Het Parrol, alebo portál nu.nl.

[sociallocker][/sociallocker]

Minister zodpovedal na otázky poslancov v Dolnej komore holandského parlamentu. Počas debaty sa otvorila téma, prečo iba Holandsko a Austrália sa rozhodli z katastrofy MH17 obviniť Rusko.

Poslanci niektorých strán sa v diskusii pýtali, prečo Holandsko neobvinilo aj Ukrajinu. Zdôraznili, že Kyjev neuzavrel vzdušný priestor v čase katastrofy.

Holandská bezpečnostná rada (OVV) predtým uviedla, že Ukrajina mohla uzavrieť vzdušný priestor lepšie.

Podľa Bloka neexistuje žiadny „jednoznačný právny základ“ na to, aby Ukrajina bola uznaná zodpovednou. „Ale nič nevylučujem,“ dodal minister

Návrh strany PVV poveriť prokuratúru vyšetrovaním Ukrajiny minister považuje za predčasný.

Je príliš skoro na to, aby sme v tomto smere podnikli nejaké kroky. Nevylučujem však žiadne možnosti,“ povedal minister.
Tvrdí, že je to aj vzhľadom na skutočnosť, že Rusko často vyvoláva podozrenie zo zasahovania do vyšetrovania MH17.

Skutočnosť, že iba Holandsko a Austrália kladú zodpovednosť na Rusko, vyvoláva v komore otázky. Ostatné krajiny JIT (Ukrajina, Belgicko a Malajzia) sú vopred informované, ale podľa Bloka robia svoje vlastné rozhodnutia.

Možno táto zmena postoja súvisí so stanoviskom Malajzie, ktoré zverejnil portál Channelnewsasia.

Podľa malajského ministra dopravy Anthony Loke v správe, ktorú minulý týždeň vydala vyšetrovacia skupina JIT, neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy, ktoré by ukazovali na Rusko.

Minister pre Channel News Asia povedal, že pri rozhodnutí o ďalších krokoch krajiny budú vzaté do úvahy diplomatické vzťahy a bude to na základe vyčerpávajúcich dôkazov.

Neexistuje žiadny presvedčivý dôkaz, že je Rusko zodpovedné za pád Boeingu leteckej spoločnosti Malaysia Airlines, ktorého let MH17 bol zostrelený nad Ukrajinou v roku 2014, vyhlásil minister Loke.

Ako povedal predstaviteľ malajzijskej vlády v rozhovore pre Channel News Asia, „Neexistuje žiadny presvedčivý dôkaz, ktorý by ukázal na Rusko na základe dôkazov JIT (Joint Investigative Team)„.

Vyšetrovatelia JIT tvrdia, že raketa, ktorá zostrelila lietadlo nad východnou Ukrajinou, pochádza z ruskej vojenskej brigády. Všetkých 298 osôb na palube zomrelo.

Moskva odmietla obvinenie JIT, keď povedala, že žiadna takáto zbraň nikdy neprekročila rusko-ukrajinskú hranicu a že to bol pokus „diskreditovať Rusko v očiach medzinárodného spoločenstva„.

Minister Loke však nie je schopný poukázať na Rusko.

Austrália a Holandsko, ktorých občania sa nachádzali na palube lietadla, informovali Rusko, že podľa medzinárodného práva je zodpovednou krajinou kvôli svojej úlohe pri zničení MH17.

V utorok Rusko odmietlo na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN výzvy Holandska, aby „prijalo svoju zodpovednosť„.

Malajzia he členom medzinárodného vyšetrovacieho tímu JIT a má podrobný prehľad o činnosti tejto skupiny.

Rusko obvinenia odmieta a uvádza, že zistenia JIT sú založené na neoverených informáciách zo sociálnych sietí. Okrem toho prešetrovanie ignorovalo svedectiev očitých svedkov a údajov z ruskej strany.

Rusko naviac tvrdí, že Holanďania svojim posledným dôkazom vlastne dokázali, že to nebol ich „Buk„, ktorý zostrelil MH17. V ruskej armáde je nemožné, aby bojový útvar mal raketu staršiu ako 25 rokov. Potom totiž klesá bojaschopnosť zariadenia. Úlomok rakety bol vyrobený v roku 1986, čo znamená, že v ruskej armáde by bol v roku 2014 už tri roky zošrotovaný.

V otázke, kto je za to zodpovedný, nemožno presne ukázať na Rusko,“ odpovedal malajský minister na otázku o záveroch komisie.

Ak Loke tvrdí, že treba „zohľadniť diplomatické vzťahy“ a trvá na „presvedčivých dôkazoch,“ je možné urobiť záver, že niekto manipuluje.

Malajzia je pri vyšetrovaní jediná krajina, ktorá nie je voči Rusku nepriateľská. Otvorené obviňovanie Ruska zo strany západných krajín nasvedčuje politizácii prípadu. Avšak ako ukazujú pochybnosti holandských poslancov, možno, že indície ukazujú na vinu ukrajinskej armády.

Malajský Boeing 777 letiaci z Amsterdamu do Kuala Lumpur havaroval 17. júla 2014 u Donecka na východe Ukrajiny. Na palube bolo 298 ľudí, väčšinou občania Holandska, Malajzie a Austrálie, a všetci zahynuli.

Ihneď po katastrofe ukrajinská strana a rad západných štátov obvinili zo zostrelenie Boeingu milície, bojujúce s ukrajinskou armádou na východe Ukrajiny. Rusko reagovalo odmietavo a poukázalo, že dôkazy, ktoré odovzdala JIT naopak ukazujú, že civilné lietadlo zostrelila ukrajinská armáda. Moskva už dlhšiu dobu kritizuje JIT, že berie za „dôkaz“ iba tvrdenia ukrajinskej strany a ignoruje dokumenty poskytnuté Ruskom.

Odmietavé stanovisko Malajzie, ktorá má prístup k dôkazovému materiálu, nepriamo podporuje ruský pohľad. Ako vidno, pochybnosti má aj samotné Holandsko – minimálne v časti parlamentu.


Publikovaný

v

od