Agentúra Reuters prináša znepokojujúcu informáciu o prvom zdanení Internetu na svete.
[sociallocker][/sociallocker]
Ugandský parlament zaviedol daň na využívanie sociálnych médií. Oficiálny dôvod je snaha získať viac príjmov. Odporcovia zákona však tvrdia, že sa snaží potlačiť kritiku vlády.
Pre prístup k aplikáciám ako Facebook, Twitter a messenger WhatsApp, budú užívatelia nútení platiť daň vo výške 200 šilingov (asi 0,05 USD) za deň. Každý rok bude musieť zaplatiť približne 19 dolárov za prístup do sociálnych sietí. HDP na obyvateľa v krajine v roku 2016, podľa Svetovej banky, bol 615 dolárov.
Pre ilustráciu pozrime, ako je na tom Slovensko podľa Svetovej banky. Ak je priemerný HDP na obyvateľa 16529 USD, potom by pri rovnakom pomere slovenský občan zaplatil mesačne v čistom 42,60 USD…
Daň bola schválená v stredu a bude platiť od budúceho fiškálneho roka. Ten však začína v júli, takže od 1.7.2018 začne vyberanie platieb.
Daň bude strhávaná denne z účtov mobilných užívateľov. Budú ju vyberať prevádzkovatelia mobilných telefónov každej SIM karty, ktorá sa používa na prístup ku ktorejkoľvek z cielených sociálnych mediálnych platforiem.
Zatiaľ sa k tomu nevyjadrili ani mobilní operátori, ani spoločnosti sociálnych médií. Obhajcovia práv však zákon tvrdo odsúdili.
„…daň je novým nástrojom potláčania slobody prejavu a občianskych organizácií, ktoré bol mimo štátnej kontroly,“ povedal Nicholas Opiyo, advokát v Kampale, ktorý tiež vedie organizáciu na ochranu práv.
„Cieľom je obmedziť stále rastúcu ústrednú úlohu sociálnych médií v politickom organizovaní,“ povedal.
Predstavitelia vlády už takéto obvinenia popreli.
Podľa údajov regulačného orgánu Ugandskej komisie pre komunikáciu, používa Internet okolo 40 percent z ugandských 40 miliónov ľudí. Facebook a WhatsApp sú široko používané nielen v Ugande ale aj v mnohých ďalších afrických krajinách.
Náklady na prístup k dátovému pripojeniu v Afrike patria medzi najvyššie na svete, čo je dôvod, ktorý vysvetľuje pomalé šírenie Internetu. Dokonca aj tí, čo sú pripojení, kvôli cene dát Internet používajú obmedzene.
„Dáta sú v dnešnej dobe nevyhnutné pre každodennú prácu takmer každého pracovníka, zodpovedná vláda by mala znížiť ich cenu, nie naopak,“ povedala Diana Taremwa, pracovníčka z oblasti charity v hlavnom meste Kampala.
Kritici prezidenta Museveniho (73) hovoria, že jeho vláda využíva širokú škálu taktík na obmedzenie politickej diskusie, potlačenie občianskych práv a potlačenie opozície.
Museveni je pri moci už od roku 1986. Vyhral celú sériu volieb, ale jeho protivníci tvrdia, že posledné boli zmanipulované v jeho prospech. Jeho hlavný rival, Kizza Besigye, bol od čias, keď v roku 2001 proti nemu prvýkrát vystúpil uväznený nespočetne krát.
Niektorí kritici opozície boli v minulosti obvinení z údajnej urážky prezidenta v príspevkoch na Facebooku.
Počas posledných prezidentských volieb v roku 2016 úrady zablokovali prístup na stránky Facebook, Twitter a WhatsApp. Podľa ich tvrdení, by tieto platformy mohli byť používané opozíciou na mobilizáciu protestov.
Zdroj: Reuters