Vyberte položku Stránka

U.S. NEWS: Twitter zakázal reklamy ruských médií. Moskva hrozí odvetou

U.S. NEWS: Twitter zakázal reklamy ruských médií. Moskva hrozí odvetou

Spoločnosť Twitter na svojej sociálnej sieti vo štvrtok zakázala šírenie reklám z účtov ruských médií RT (Russia Today) a Sputnika. Reagovala tak na informácie tajných služieb, že sa obe médiá snažili zasahovať do minuloročných prezidentských volieb v USA. Informuje USN.

„Toto rozhodnutie nebolo ľahké. Jedná sa však o súčasť nášho trvalého záväzku k ochrane integrity užívateľov na Twitteri,“ uviedla spoločnosť vo svojom vyhlásení.

Podľa svojich slov sa tiež snaží zabezpečiť bezúhonnosť svojich služieb pre užívateľov. Minulý mesiac tiež Twitter uzavrel cez dve stovky ruských účtov z podozrenia na manipuláciu v súvislosti s minuloročnými prezidentskými voľbami.

Vedenie spoločnosti ďalej uviedlo, že umožní mediálnym skupinám RT a spravodajskej agentúre Sputnik ďalej spravovať pravidelné účty, ktoré však nie sú v rozpore s jeho pravidlami.

O tom, že Rusko zneužilo sociálne siete k manipuláciám amerických volieb informoval už skôr okrem Twittera tiež Facebook alebo Alphabet, materská spoločnosť Googlu. Podľa nich tu ruskí agenti používali svoje platformy k plateným reklamám a hlavne k dezinformačnej propagande. Rusko akékoľvek zásahy odmieta.

RT a Sputnik toto rozhodnutie odsúdili s tým, že sami predajcovia z Twitteru na médiá v roku 2016 naliehali s tým, že by mali investovať do reklamy práve pred voľbami. „Čím viac peňazí RT za reklamy zaplatí, tým väčší dosah budú mať na americkej voliča, ktorí Twitter používajú“ uviedlo vedenie mediálnej skupiny. Twitter sa k tomuto vyhláseniu odmietol vyjadriť.

Vedenie RT tiež zdôraznilo, že sa nikdy žiadnej nezákonnej činnosti nedopustilo ani nevykonávalo zásahy, ktoré by ovplyvňovali americké voľby prostredníctvom akýchkoľvek platforiem.

Sputnik, spravodajská agentúra, na svojich internetových stránkach uviedla, že Twitter je poľutovaniahodný a že „Rusko už sľúbilo odvetné opatrenia voči americkým médiám.“

K tomu sa pridalo aj ruské ministerstvo zahraničia, ktoré podľa agentúry Reuters vyhlásilo, že tento zákaz je porušením slobody slova a je výsledkom nátlaku amerických tajných služieb. Toto rozhodnutie Moskva vraj nenechá bez odpovede.

O autorovi

Peter Králik

Európske záležitosti// Zahraničná politika//Komentátor relácii [MEDZI]PRIESTOR a [MEDZI]NAMI

Pin It on Pinterest

Share This