Vyberte položku Stránka

TV RAIN: Moskovská štátna univerzita patrí do stovky najlepších univerzít na svete

TV RAIN: Moskovská štátna univerzita patrí do stovky najlepších univerzít na svete

V rebríčku spoločnosti Quacquarelli Symonds (QS) sa podľa ruskej opozičnej stanice Dožď umiestnila Moskovská štátna univerzita M.V.Lomonosova (MGU) umiestnila na 95.mieste.

Ruská vysoká škola už v prvej stovke bola v roku 2010. Tento výsledok zopakovala MGU aj tento rok, keď poskočila celkove o 13 miest.

Na prvých miestach zoznamu, ktorý obsahuje celkove 965 univerzít z celého sveta sa umiestnili americké univerzity Massachusetts Institute of Technology (MIT), Stanford University, Harvard University a California Institute of Technology (Caltech). Až od piateho miesta po nich nasledujú anglické univerzity University of Cambridge, University of Oxford, UCL (University College London) a  Imperial College London.

TV Dožď upozorňuje na Putinov program 5-100 z roku 2012, podľa ktorého by sa do roku 2020 malo v prvej stovke umiestniť aspoň 5 ruských univerzít. Tento program, ktorého sa účastní celkove 21 univerzít, evidentne ostane nenaplnený. Paradoxom je, že práve MGU nie je členom tohto programu. Ďalšia ruská škola Petrohradská štátna univerzita skončila až na 240. miesto a na 250 mieste Štátna univerzita Novosibirsk, Baumanova štátna technická univerzita skončil na 291. a Tomská štátna univerzita na 323. mieste. Rebríček obsahuje 24 ruských univerzit, pričom v minulom roku ich bolo len 22.

QS však vyzdvihuje snahu Ruska. Podľa zostavovateľa rebríčka vidno pravidelný nárast a že „projekt 5-100 prináša svoje ovocie

Na margo výborného výsledku MGU, treba podotknúť, že podľa QS v niektorých parametroch patrí medzi prvých 50 univerzít na svete. Najlepší výsledok, kde MGU skončila na 29.mieste je počet členov Univerzity, ktorí sú priamo odchovancami školy. Ďalšie oblasti, kde MGU bodovala sú lingvistika, matematika, moderné jazyky a výpočtová technika spolu s informačnými systémami.

Pre informáciu treba dodať, že v rebríčku je len jedna slovenská univerzita – Komenského, ktorá skončila nehodnotená v balíku medzi 701.-750. miestom. Naši susedia z Česka do rebríčka dostali 5 univerzít a najlepšie sa umiestnila Karlova univezita na 314.mieste.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This