Vyberte položku Stránka

Turecko popiera, že sa s Ruskom dohodlo okrem predaja S-400 aj na ruskej základni.

Turecko popiera, že sa s Ruskom dohodlo okrem predaja S-400 aj na ruskej základni.

Turecké noviny Haberturk priniesli informáciu, že súčasťou zmluvy o predaji systémov S-400 je otvorenie ruskej základne. Turecký minister zahraničia to popiera.

Haberturk citoval vyhlásenie šéfa zbrojárskeho holdingu „Rostec“ Chemezova o chystanom podpise dohody s Tureckom o vojenskej a technickej spolupráci. V súlade s touto dohodou môže Rusko pred dodávkou S-400 požiadať o základňu v Turecku a umiestniť naň svoju armádu.

[Rusko] môže požadovať základne v Turecku pred nasadením dodávky S-400. V prípade rozmiestnenia ruských jednotiek tam, kde bude nasadené S-400, bude v tejto dohode napísaná predpokladaná doba trvania misie a ďalšie podrobnosti. Prvé 2 batérie S-400 budú na hranici Sýrie, 1 pri Stredozemnom mori; ďalšia budú nasadená na ochranu bezpečnosti v oblasti Marmarskej úžiny z Egejského do Čierneho mora.

Noviny ďalej spomínajú, že pri nasadení systémov S-300 v Grécku a Iráne, krajiny poskytli Rusku prístup do vojenských prístavov, na vojenské letiská a niektoré vojenské tranzitné práva. Rusko môže mať podobné nároky aj na Turecko. Na obranu samotného systému S-400 budú musieť byť nainštalované dodatočné obranné systémy. Rozšírenie obrany je zamerané hlavne na hrozbu rakiet z plochou dráhou letu odpaľovaných z ponoriek. Obranu budú na starosti systémy krátkeho dosahu [pozn: zrejme Pancir-S1] a dodatočné radary.

Pancir-S1 ( v kóde NATO „SA-22 Greyhound“ ) je ruský hybridný samohybný protilietadlový systém krátkeho a stredného dosahu, ktorý je určený na obranu civilných a vojenských objektov proti súčasným a perspektívnym prostriedkom vzdušného napadnutia. Používa sa na obranu systémov ďalekého dosahu ako je S-400

Noviny dávajú požiadavku základne do súvisu s novými ruskými zmluvami o využívaní letísk v Egypte a plánoch na otvorenie základne v Sudáne. Avšak hneď hovoria o pochybnostiach NATO

Inštalácia S-400 nie je dôvod pre prítomnosť ruských vojsk

Informáciu denníka okamžite poprel minister zahraničných vecí Mevlüt Çavuşoğlu. Podľa neho to sú bežné technické podmienky kontraktu. Týka sa to iba inštalácie systému, zaškolenia a prípadného dohľadu. Nemusia to byť vraj ani vojaci, môže ísť o civilných technikov. Po vykonaní nutných prác Rusi odídu. O žiadnu základňu sa podľa neho nejedná.

Budú vyškolení tureckí kolegovia na prevádzkové postupy S-400,“  – povedal Çavuşoğlu. „V prípade, že pri inštalácii S-400 vznikne nutnosť odborníkov a inžinierov z Ruska, prídu, urobia svoju prácu a vrátia sa do Ruska To môžu byť nielen vojenskí,  ale aj civilné odborníci. Ich prítomnosť tu nebude znamenať prípravu na nasadenie na tureckú vojenskú základňu v Rusku,“ dodal. 

 

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This