Člen NATO sa obracia k Rusku aby posilnilo svoje vojenské sily.
Turecko a Rusko sa dohodli na technických podrobnostiach zmluvy, ktorá by zaručovala Ankare dodávku protiraketového systému S-400 Triumf, uviedol Viktor Kladovo, riaditeľ pre medzinárodnú spoluprácu a regionálnu politiku ruskej spoločnosti Rostec.
Turecké ministerstvo obrany nepotvrdilo Kladovovo vyhlásene. Numan Kurtulmus, podpredseda vlády Turecka, povedal v pondelok, že obe strany ešte nepodpísali zmluvu, avšak podmienky zmluvy chcú dokončiť, píše Aljazeera News.
Žiadna iná krajina NATO si predtým nekúpila pokročilý ruský systém protivzdušnej obrany.
Správy o dohode vyvolali otázky, prečo Turecko, ktoré je členom NATO a na území ktorého je umiestnená aliančná základňa a prečo sa rozhodlo pre ruský protiraketový systém. Ruské systémy sú údajne nezlučiteľné so systémami používanými NATO.
Turecko zintenzívnilo hľadanie systémov protivzdušnej obrany po rozpútanie sýrskej občianskej vojny v roku 2011 a rozhodnutie o podpore ozbrojených opozičných síl prezidenta Baššára al-Asada.
V roku 2013 v súvislosti s rastúcim napätím v krajinách ako je Sýria, Irak a Irán, rozhodlo USA, Nemecko a Holandsko – všetci členovia NATO – zaobstarať dva raketové systémy Patriot na obranu vzdušného priestoru v južných tureckých mestách Gaziantep, Kahramanmaras a Adanako. Turecko chce skončiť s platením svojho príspevku k protiraketovej misii v Turecku, pretože riziko takéhoto útoku zo Sýrie skončilo.
USA tiež uviedli, že neobnoví misiu Patriot, ktorá mala skončiť v októbri 2015. Predtým v auguste Holandsko uviedlo, že plánuje stiahnuť aj Patrioty z Turecka. Ich systémy neskôr boli nahradené španielskymi Patriotmi.
Podľa odborníkov rozhodnutia spojencov NATO stiahnuť rakety legitimizuje nutnosť Turecka usilovať o vytvorenie vlastného systému, aby znížilo svoju zahraničnú závislosť.
Pokusy Turecka nájsť alternatívy, v USA, Francúzsku a Číne, z rôznych dôvodov zlyhali, Ankara sa obrátila potom na Rusko so záujmom o nákup ruského systému S-400.
Konečným cieľom Turecka bolo vždy rozvíjať vlastný systém obranných technológií.
Vzhľadom k tomu, že ruský systém nie je kompatibilný s režimom používaným NATO, tureckí predstavitelia zdôraznili dôležitosť princípu zdieľania technológií s Ruskom.
Dňa 7. júna Kladovo uviedol, že Rusko a Turecko dosiahli dohodu o technických špecifikáciách zmluvy, ktorá by Turecku poskytla protiraketový systém.
„Existujú komerčné problémy, existujú menové a finančné problémy, existujú politické problémy,“ uviedol Kladovo.
Po vyjadrení Kladova vyhlásila turecká strana, že Turecko a Rusko podpísali Memorandum o záujmoch.
Podľa správy sa obe krajiny dohodli na dvoch batériových systémoch s 240 hlavicami a na detekciu prieskumu a sledovanie radarov za 2,5 miliardy dolárov. Túto sumu Ankara rozdelí a Moskva dodá systém do dvoch a pol roka.