Šéf CIA Mike Pompeo v sobotu zopakoval stanovisko rozviedky, že sa Moskva snažila ovplyvniť minuloročné prezidentské voľby v USA v prospech vtedajšieho kandidáta Donalda Trumpa. Ozval sa aj republikánsky senátor John McCain, ktorý často kritizuje Rusko.
Donald Trump v sobotu označil obvinenia zo spolupráce s ruskými činiteľmi s cieľom ovplyvniť výsledok volieb za „umelú bariéru“ vytvorenú Demokratickou stranou. „Povedal, že sa rozhodne do našich volieb nemiešal. Neurobil to, čo hovoria, že urobil,“ uviedol Trump po stretnutí s ruským prezidentom Vladimírom Putinom na okraj summitu APEC vo Vietname.
O slovách Trumpa sme písali na Slobodnom výbere
„Riaditeľ stojí a vždy stál za posudkom tajných služieb z januára 2017 s názvom: Posudzovanie ruských aktivít a úmyslov v nedávnych amerických voľbách,“ citoval dnes web CNN vyhlásenie rozviedky. „Hodnotenie spravodajských služieb týkajúce sa ruského zasahovania do volieb sa nezmenilo,“ pokračuje komuniké.
Na prezidentove slová reagoval aj John McCain.
„Z toho, že dávate prednosť slovám plukovníka KGB pred názorom amerických spravodajských služieb, nie je vôbec cítiť ‚Amerika predovšetkým‘,“ povedal predseda branného výboru Senátu v odkaze na slová z Trumpovho inauguračného prejavu a na skutočnosť, že Putin pracoval pre ruskú spravodajskú službu KGB. Putin bol okrem toho tiež šéfom tajnej služby FSB.
„Prezident nikoho nepresvedčil. Chápe, že Rusi sa vložili (do volieb) skrze hackerské útoky a zverejnenie emailov jeho oponentov, z čoho opakovane počas kampane ťažil,“ povedal Adam Schiff, hlavný zástupca Demokratickej strany vo výbore Snemovne reprezentantov pre kontrolu spravodajských služieb, ktorý napojenie Trumpovej kampane na Rusko tiež vyšetruje.
John McCain sa ďalej vyjadril, že Trump by mal Rusko dostať zo Sýrie. Tiež spochybnil údajné krátke rokovania prezidenta s Putinom o občianskej vojne v Sýrii, v ktorej Rusko podporuje Assadov režim.
„Neexistuje ‚zásadný realizmus‘ pre spoluprácu s Ruskom na podporu vražedného režimu Assada,“ a pokračuje, že režim „zostáva najväčšou prekážkou politického riešenia, ktoré by ukončilo krviprelievanie v Sýrii,“ povedal McCain
Nakoniec McCain tvrdí, že dôverou k Putinovi Trump ohrozuje národnú bezpečnosť.
„Vladimir Putin nemá na srdci záujmy Ameriky. Naopak, veriť mu, nie je len naivita, ale aj vytvára to aj ohrozenie našej národnej bezpečnosti,“ povedal McCain.