Trump odstupuje od spolupráce s Ruskom ohľadom kybernetickej bezpečnosti

Prezident Spojených štátov povedal, že na stretnutí s Vladimírom Putinom prediskutovali vyhliadky na vytvorenie spoločnej rusko-americkej pracovnej skupiny pre kybernetickú bezpečnosť, píše Guardian.

Amerického prezidenta ihneď skritizoval členovia demokrati i republikánskej strany. Donald Trump tvrdí, že sa ruská angažovanosť v jednotke kybernetickej bezpečnosti nemusí stať po tom, čo ju  republikánsky senátor označuje za „najblbšiu myšlienku, akú kedy počul“

Spolustraníci tvrdo skritizovali Donalda Trumpa za jeho iniciatívu k vytvoreniu spoločnej rusko-americkej pracovnej skupiny pre kybernetickú bezpečnosť. Americký prezident napísal na svojom Twitteri, že diskutoval túto myšlienku počas svojho stretnutia s Putinom, a táto pracovná skupina pomôže, aby sa zabránilo ďalšiemu narušeniu amerických volieb a ďalším hrozbám. Avšak, myšlienku ostro kritizovali všetci traja vedúci republikánski senátori Lindsay Graham, John McCain a Marco Rubio.

 

Marco Rubio aj na svojej stránke na Twitteri označil partnerstvo s Putinom na kybernetickej bezpečnosti porovnaním partnerstva s Assadom ohľadom chemických zbraniach.

„Nemáme žiadny spor s Ruskom a ruským ľudom. Problém Putina je v jeho násilí, vojnových zločinoch a zasahovaní do našich volieb.“

„Nie je to najhlúpejší nápad, aký som kedy počul, ale je to blízko,“ povedal ironicky senátor Graham. Poznamenal tiež, že zrejmá Trumpova snaha zabudnúť na všetko a odpustiť Rusku, iba posilnila jeho rozhodnutie uvaliť nové sankcie na Moskvu.

John McCain na oplátku povedal, že Rusko „nezaplatilo za svoj zásah“. „Je čas postúpiť vpred“ – áno, ale Rusko musí zaplatiť, „tvrdí senátor.

Po vypočutí všetkej tejto kritiky sa Trump, zdá sa, rozhodol dištancovať od svojich vlastných predstáv. Jeho posolstvo znie: „Skutočnosť, že prezident Putin a ja sme prerokovali pracovnú skupinu pre kybernetickú bezpečnosť, neznamená, že si myslím, že je to možné. To nebude fungovať, ale prímerie v Sýrii bude fungovať a už funguje! „

Trump obhajoval užšie väzby s Ruskom počas svojej kampane, ale naplniť zámery mu bráni vyšetrovanie vzťahov jeho administratívy s ruskými úradníkmi. Vyšetrovanie (intervencia do volieb) prebieha takmer výhradne zacielene na Rusko, aj keď Trump oznámil, že do toho môžu byť zapojené aj ďalšie krajiny. Ešte predtým Trump popieral predvolebnú spoluprácu s Ruskom. Moskva akýkoľvek zásah do amerických volieb kategoricky odmietla.

Aj ďalší americkí politici, napríklad kongresman Adam Schiff tvrdia, že Rusko rozhodne nemôže byť partnerom Spojených štátov v boji proti počítačovej kriminalit. Pripravená veriť Rusku nie je ani stála predstaviteľka USA pri OSN Nikki Haleyová, ktorá však poznamenala, že tým, ktorým sa neverí, si treba držať pri tele, aby ich bolo možné sledovať.


Publikovaný

v

,

od

Značky: