Tesla bola od roku 2010, kedy vstúpila na trh, iba dva kvartály v zisku. Podarí sa im to aj teraz? Správa agentúry AP o tom pochybuje.

Podľa informácie, dnes budú ohlásené výsledky spoločnosti Tesla, výrobcu elektrických luxusných vozidiel. Riaditeľ spoločnosti Elon Musk ohlasoval koncom tretieho kvartála, že spoločnosť je blízko ziskovosti.

V treťom štvrťroku Tesla takmer zdvojnásobila produkciou svojho kľúčového sedanu typu 3, ako to sľúbil Musk a celkove vyrobila 53 000 vozidiel tohto typu. Spoločnosť v Palo Alto v Kalifornii, doručila v tomto štvrťroku viac ako 83 000 vozidiel, čo predstavuje viac ako 80 percent toho, čo doručila za celý minulý rok.

Agentúra oslovila 15 analytikov, čo si o Tesle myslia. Ani jeden však neočakáva zisk. Naopak, hovoria o tom, že spoločnosť utrpí stratu necelých 200miliónov dolárov a 95 centov na akciu.

Ak by spoločnosť bola v zisku, išlo by o veľké prekvapenie. Nie je to však úplne vylúčené. Niektoré účtovné štandardy umožňujú presun zisku ktorý by mal byť účtovne evidovaný v poslednom kvartáli roka do predchádzajúceho. To by však negatívne ovplyvnilo štvrtý kvartál.

Akcie Tesly rastú

Napriek pochybnostiam o ziskovosti akcie Tesly v utorok prudko vzrástli o 12,7 percenta na 294,14 dolárov. Spôsobila to jedna spoločnosť, ktorá náhle zmenila svoj dlhoročný negatívny postoj ku Tesle a „obrátila“ sa „pravú vieru„. Namiesto krátkych špekulatívnych predajov orientovaných na pokles sa rozhodla pre dlhodobú investíciu do Tesly

Spoločnosť Citron Research, ktorá dlhé roky vsádzala proti akciám spoločnosti Tesla, napísala na svojej webovej stránke, že Tesla drví konkurenciu.

Vydala grafy, ktoré ukazujú, že model 3 určený pre masový trh, bol najpredávanejším americkým luxusným vozidlom v prvej polovici roka. Tersla prekonala svojho najbližšieho konkurenta, Mercedes triedy C o viac ako dvojnásobok. Ďalšia tabuľka ukázala sedan Modelu S značky Tesla na špici predaja veľkých luxusných automobilov v USA s odhadovaným predajom 8 000 kusov.

Citron napísal, že Tesla nielen preťahuje zákazníkov od luxusných automobiliek, ale aj od Toyoty a Hondy.

Tak ako vy nemôžete uveriť, že čítate toto, my nemôžeme uveriť, že to píšeme,“ napísal Citron.

Tesla má dlhy vo výške 1,3 miliardy dolárov splatné začiatkom budúceho roka, čo vyvoláva obavy analytikov, že si bude musieť požičať peniaze alebo vydávať viac akcií. Dokopy dlhuje už 10 miliárd dolárov.

Citron však napísal, že silný štvrťrok by mohol spôsobiť, že by bola ďalšia kapitálová infúzia zbytočná. „Tesla bude generovať viac ako dosť peňazí na financovanie agresívnych plánov rastu a zhromažďovanie hotovosti v súvahe,“ píše investor.