Vyberte položku Stránka

TREND: Na štátnej klinike bujnie súkromný biznis s plastickými operáciami pre cudzincov

TREND: Na štátnej klinike bujnie súkromný biznis s plastickými operáciami pre cudzincov

Zaujímavý prípad odhalil časopis Trend, ktorý informuje o štátnej nemocnici v Košiciach. Pomocou nastrčenej osoby získali údaje o ilegálnych cenách plastických operácií pre cudzincov. Ceny násobne presahujú cenníkové ceny. Trend je však v podozrení konfliktu záujmov, keďže ho vlastní Penta, ktorá má o biznis veľký záujem

Agentúra New Look Holiday je registrovaná na Britských Panenských ostrovoch, teda v daňovom raji. Jej majiteľkou je istá Genevieve Mangan. Na jej webových stránkach newlookholiday.co.uk boli reklamované „skrášľovacie operácie“ na Slovensku.

[sociallocker][/sociallocker]

Na stránkach tejto agentúry sa potom prezentovali úspešné operácie s menami a tvárami operatérov zo Slovenska. Medzi osobami, ktoré sa prezentujú je aj doktor Turkin, zamestnanec košickej štátnej nemocnice

penta

Prezentácia tímu, ktorý sa podľa New Look Hollyday stará o pacientov po zdravotníckej aj kozmetickej stránke http://www.newlookholiday.co.uk/clinics-abroad/#4

V štátnej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach (UNLP) vlani operovali na Klinike plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie niekoľko desiatok samoplatiacich pacientov spoza hraníc.

Ako uvádza Trend, celkový počet cudzincov, ktorí sem prišli na zákrok bolo 137. Väčšina z nich prišla zo Spojeného kráľovstva.

Redakcia si našla jednu pacientku, ktorá prešla operáciou cez agentúru. Hoci sa meno nemocnice nikde neuvádza, ona sama potvrdila, že bola operovaná v Košiciach. Rovnako popísala aj spôsob objednávania a platby

Objednávanie zákrokov sa deje bez kontaktu s lekárom a platí sa v hotovosti pri konzultácii na mieste. Peniaze nejdú priamo do pokladne nemocnice, doklad o zaplatení sa vydáva neskôr.

Pri konzultáciách s lekárom je vždy aj agent agentúry New Look Hollyday, ktorý sa o pacientov počas pobytu stará. Ako Trend zistil, žiadna zmluva medzi agentúrou a nemocnicou neexistuje.

Sumy, ktoré pacienti platia a sú aj uvedené na dokladoch o zaplatení, sú násobne vyššie ako sú oficiálne cenníkové ceny nemocnice.

V rámci skúmania prípadu redaktorka Trendu si vytvorila fiktívnu anglickú identitu a oslovila agentúru. Objednala si rôzne zákroky a diskutovala o ďalších krokoch. V rámci celého procesu sa dopracovali až k návrhu dátumov operácie a zmluvy.

Návrh zmluvy obsahoval nielen objednané zákroky, ale už aj meno nemocnie. Bola ňou už spomínaná UNLP. Ako operatér bol uvedený plastický chirurg košickej štátnej nemocnice Oleg Turkin.

Celková cena sa pohybovala aj s ubytovaním od 4 823 do 5 263 eur.

Podľa cenníka nemocnice liposukcia brucha stojí 900 eur. Agentúra však rovnaký zákrok ponúkala za orientačnú cenu 2 450 eur.

To naše ceny ale nie sú. To by som chcel mať také v nemocnici,“ reagoval pre Trend R. Sabovčík, primár plastickej kliniky.

Riaditeľ UNLP Milan Maďar poprel, že by s agentúrou mal niečo spoločné. Vraj o nej nikdy nepočul.

Vedomie o agentúre mal primár Sabovčík, ktorý pre Trend priznal, pri lekárskej konzultácii s Angličankami je prítomný „pán – predpokladám, že to je ten z New Look Holiday –, ktorý potom rieši s daným pacientom financie“.

Lekár O. Turkin reagoval, že on je len chirurg a nevie, ako sa dostávajú klientky agentúry do štátnej nemocnice. Rovnako podľa svojich slov nevedel, že ho agentúra promuje na svojej stránke.

Podľa Trendu je mimoriadne podozrivé, ak riaditeľ a primár najprv tvrdia, že o ničom nevedia, že neexistuje žiadna zmluva a následne „ten pán potom rieši len financie

Redakcia Trendu oslovila aj New Look Holiday. Agentúra spoluprácu s nemocnicou potvrdila, hoci s ňou nemá žiadny zmluvný vzťah.

Klinika plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie UNLP doteraz nevyžadovala podpísanie zmluvy,“ píše sa v odpovedi pre časopis.

Podľa agentúry cena za operáciu zahŕňa okrem samotného zákroku aj služby sprostredkovateľa a ďalšie výdavky.

Trend píše, že sa stránka nedala nájsť, naďalej však funguje.

Ministerstvo zdravotníctvo posiela do nemocnice kontrolu.

Ak sa preukážu pochybenia, sme pripravení vyvodiť zodpovednosť a pristúpiť k príslušným právnym krokom,“ povedala hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Riaditeľ nemocnice Maďar podľa vlastných slov nariadil interný audit.

Je článok Trendu skutočne objektívny?

K článku redakcie Trendu však treba uviesť zásadnú pochybnosť.

Vôbec neuviedla názory ďalších osôb, ktoré sú na stránke anglickej agentúry uvedené. Všetky uvedené osoby sú totiž súčasťou tzv. Centra plastickej chirurgie a estetiky.

Fotky, ktoré sú evedené na stránke New Look Holiday sú z prostredia, ktoré je reklamným videom tejto súkromnej firmy

Napríklad obrázok chodby kliniky je záberom z košickej súkromnej kliniky.

Rovnaký záber ponúka aj stránka e-konzultace.cz pri zobrazení ponuky košickej kliniky

Podľa informácií samotného Centra existuje zmluva o zabezpečení odbornej praxe a výučbovej základne pre študentov medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ. Zakladateľ a riaditeľ kliniky MUDr. Miroslav Glϋck, je Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky menovaný do funkcie Krajského odborníka pre odbor plastická chirurgia v Košickom a Prešovskom samosprávnom kraji.

Centrum poriada rôzne školiace akcie a workshopy pre začínajúcich lekárov.

Je možné, že existuje zmluva o výkonoch medzi UNLP a Centrom. Potom by celá reportáž stála na vode.  To sa však z reportáže Trendu nedozvieme.

Pochybenie tohto typu má dve vysvetlenia

  • Redakcia Trend je proste neschopná
  • Redakcia Trend má nejaký iný úmysel.
    Majiteľom média Trend je firma Penta. Firma Penta má mimoriadne silnú pozíciu v rôznych súkromných medicínskych zariadeniach. Geve klinika, čiže Centrum plastickej chirurgie a estetiky je založené firmou Chabad s.r.o., ktorá má už 16 rokov. Centrum je podľa všetkého veľmi úspešné. Má len jednu chybu. Nevlastní ho Penta.Podľa výpisu z Obchodného registra má firma Chabad len dvoch vlastníkov. Sú nimi riaditeľ kliniky MUDr. Miroslav Glück a Ing. Zoltán Varga. Ani jeden z nich nemá podľa vizualizácie väzieb na portáli Foaf nič spoločné s Pentou.

Kde je pravda? To sa v tejto chvíli nedozvieme. Rozhodne to však nie je až také jednoznačné, ako to podľa reportáže Trendu vyzerá.

O vyjadrenie sme požiadali predstaviteľov Geve kliniky, rovnako ako Ministerstva zdravotníctva. 

Riaditeľ Gévé kliniky nám odpovedal, že ich z redakcie Trend nikto neoslovil. S agentúrou New Look Holiday má klinika obchodný vzťah, ale agentúra ich propaguje na vlastné náklady.

Čo sa týka vťahu k Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach, nemajú spolu nič spoločné a už vôbec nehrozí, že by sa vykonávali operácie v priestoroch tejto nemocnice

Pýtali sme sa aj na vzťah ku skupine Penta. Doktor Glück s touto finančnou skupinou nemá nič spoločné

Postoj kliniky k tejto reportáži je neutrálny, keďže v reportáži sa hovorí o UNLP. Podľa riaditeľa kliniky sa týka len jedného zamestnanca UNLP, doktora Turkina.  Ten pracuje na Gévé klinike na dohodu a má udelený súhlas nemocnice o mimopracovnej činnosti po pracovnej dobe.

 

O autorovi

Príspevky za Jún

Pin It on Pinterest

Share This