Vyberte položku Stránka

TOMÁŠ HOUŠKA: Virtuálna vraždička

TOMÁŠ HOUŠKA: Virtuálna vraždička

Naša virtuálna existencia a identita je dneska neoddeliteľnou súčasťou tej skutočnej. Mail, profil na sociálnych sieťach, diskusné skupiny a stránky … to všetko sa stáva rovnako dôležitou zložkou osobnosti ako to hmatateľné bytia.

[sociallocker][/sociallocker]

Veľa ľudí dnes poznáme len cez internet – a špeciálne sociálne siete. Diskusné skupiny sú takou interaktívnou a virtuálnou klubovňou, kam sa chodí pokecať si s ľuďmi podobných názorov. Ten virtuálny svet je pritom oveľa dynamickejší a v určitom smere rýchlejší, pestrejší. Zrazu je veľmi jednoduché cez sociálne siete usporiadať skutočné stretnutie v reálnom čase. Rovnako zdieľanie názoru, skúsenosti alebo informácie.

S tým ale súvisí prekvapivá krehkosť. Vyhodiť do povetria cudziu klubovňu alebo krčmu, kde sa schádzajú ľudia s inými názormi, si len tak každý netrúfne a aspoň dúfam, že prevažná väčšina ľudí vníma, že je to zle.

Lenže nechať niekomu zničiť skupinu alebo stránku či profil na sociálnych sieťach sa stáva jednoduchým a častým riešením, ako reagovať na cudzí názor odlišný od môjho. V mene šírenia Dobra a jediného správneho názoru, samozrejme.

Nahlas vyjadria štítivo odpor k eštébákovi Burešovi, ktorý udával za boľševika a vzápätí ide udávať a zabíjať sám. A stáva sa tým rovnakým ľudským odpadom, len mu to nedochádza. Má sa za statočného bojovníka v mene Dobra. [súčasný český premiér Andrej Babiš je obviňovaný, že bol agentom komunistickej Štátnej bezpečnosti pod krycím menom „Bureš“ – pozn.ed.]

Páchateľ sa necíti byť zločincom. Ale mal by. Atmosféru strachu a nenávisti vytvárajú títo komsomolci a udavači. Spoločnosť rozdeľujú práve oni.

Zničiť niekomu diskusnú skupinu nie je žiadne bohumilé hrdinstvo, ale zákerná sprostosť. Nechať niekomu zablokovať profil na sociálnych sieťach nie je nič iné ako analógia virtuálnej vraždy.

Ten kto to robí sa zbavuje iného človeka. Áno, nezabíja ho naozaj, ale vzhľadom k prepletenosti skutočnej a virtuálnej identity to nie je ďaleko. Aj keď si to zatiaľ nahlasovači a udavači nemyslia, ich štýl myslenia je rovnaký ako štýl myslenia vrahov svojich názorových oponentov. A koniec koncov, obávam sa, že nie je ďaleko doba, kedy sa likvidácia virtuálnej zložky osobnosti pretne s nadšeným likvidovaním samotných ľudí.

V mene Dobra. Lásky a Mieru. Budú sa samozrejme likvidovať len tí zlí ľudia, tí nenávistníci, čo majú zlé názory a sú nimi nebezpeční.

Zdroj: Stránka Tomáša Houšku

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This