„Tikajúce bomby”, ktoré ISIS zanechal v Iraku

V Iraku a Sýrii boli bojovníci IS vyhnaní zo svojich posledných mestských pevností. Teroristická organizácia nevydala ale svoje územie zadarmo. Veľké časti Iraku a Sýrie, zvlášť mestá Mosul a Rakka boli zničené. Bojovníci IS zanechali navyše svojim nepriateľom to, čo je považované za tikajúcu bombu – svoje ženy a deti.

Irackí úradníci oznámili stanici Sky News, že v súčasnosti majú v držbe 3 000 členov rodín IS, z toho je 700 žien a 1 050 detí cudzieho pôvodu. Títo cudzí štátni príslušníci sú zadržiavaní v prísne stráženej väznici v meste Tel Kepp, ktorá sa nachádza 10 km severovýchodne od Mosulu.

 

DIE FREIE WELT: Zlučovanie rodín imigrantov v Nemecku je časovaná bomba

Francúzska väzeňkyňa Jamelah povedala, že bola zdesená po svojich skúsenostiach v IS

Podmienky vo väzení sú úbohé, pretože kapacita je len pre 500 ľudí. Úradníci ministerstva vnútra sa snažia presvedčiť krajiny pôvodu týchto žien, aby si niektoré z nich vzali späť. Hlavný poradca ministerstva Dr. Wahab Altaey tvrdí, že na to väčšina krajín nereagovala pozitívne, pretože považuje ženy skôr za príťaž a chlapcov priamo za „tikajúce bomby”.

Sky News vyspovedala štyri európske ženy, ktoré sa pridali k IS. Niektoré z nich stále veria v ideu IS. Kheda, matka troch detí pôvodom z nemeckého Hamburgu, sa pridala k IS, pretože tu mohla nosiť burku bez toho, aby bola za svoju voľbu oblečenia zosmiešňovaná a urážaná.

To isté ako dôvod uviedla Jevgenija z ruského Volgogradu. Rozčuľuje ju, keď sú IS označovaní za teroristov. Povedz mi úprimne, ako by si opísal ľudí, ktorí zhadzujú bomby na civilistov? Koľko žien a detí bolo zabitých? Je to kontroverzná vec, keď sa pýtate, kto sú teroristi,” povedala redaktorovi Sky News.

Francúzska väzenkyňa Jamelah tvrdí, že bola k IS odvedená proti svojej vôli svojím manželom, s ktorým sa vydala na prázdniny do Turecka. Chcela som utiecť, ale to bolo nemožné … Po troch dňoch v Istanbule som vedela, že to je nemožné, nemala som žiadny mobil, žiadny internet, čo som mohla robiť?” povedala. Jej muža zabili po 36 dňoch v sýrskom meste Rakka, ktoré bolo chápané ako hlavné mesto IS a ktorého dobytie bolo vnímané ako kľúčový moment oznamujúci víťazstvo nad teroristickou organizáciou.

Jamelah bola aj so svojou dcérou prevezená do Mosulu, kde sa vzdala kurdským silám. Je presvedčená, že celý svoj život strávi vo väzení. Zatiaľ

Jevgenija z Volgogradu v Rusku uviedla, že uprednostňuje samozvaný islamský kalifát

dostala len jeden telefonát od francúzskych konzulárnych úradníkov.

Väčšina štátov nevie, čo si počať s pozostalými po bojovníkoch IS a považuje ich rehabilitáciu a opätovnú integráciu za príliš zložitú – a preto sa tvária, že problém neexistuje.

Navyše sú stále považovaní za teroristickú hrozbu, ako oznámil vysoký iracký vojenský predstaviteľ Sky News. Podľa neho ich uväznenie bolo nevyhnutné, aby sa zabránilo členom miestnej sunnitskej komunity pomôcť im k úteku.

 

 

 

Nikto nevie, čo má robiť s rodinami IS, ktorých členov je niečo cez 3000

Publikovaný

v

od

Značky: