Bezprostredne po raketovom útoku USA na sýrsku leteckú základňu sa objavili rôzne teórie o skutočnom dôvode tohto kroku prezidenta Donalda Trumpa, napísal The Washington Post.

Na kanáli MSNBC dokonca vyslovili domnienku, že chemický útok v Sýrii mohol zrežírovať Vladimir Putin, aby odvrátiť pozornosť Američanov od možných spojení ústredia republikánskej kampane s Ruskom.

Akonáhle boli americké riadené strely vypálené na Sýriu, na internete sa objavili, dôkazy nepotvrdenej teórie o skutočných príčinách tejto medzinárodnej krízy, uviedol The Washington Post.   U extrémnej pravice sa stala populárna teória, že masaker v Sýrii s chemickými zbraňami v skutočnosti vyprovokovala vláda Spojených štátov, aby podvodne donútila prezidenta Donalda Trumpa reagovať odvetnými opatreniami proti sýrskej vláde, a tým vtiahnuť krajinu do ďalšej vojny v zahraničí.

Medzi demokratmi sa objavila ďalšia „o nič menej mätúca“ teória, podľa ktorej ruský prezident Vladimir Putin nariadil zabíjanie chemickými zbraňami, aby pomohol Donaldovi Trumpovi, najmä prostredníctvom raketového útoku odvrátiť pozornosť Američanov od vyšetrovania väzieb jeho volebného štábu s Ruskom.

Táto teória, ktorá nie je podporená žiadnym dôkazom, sa objavila krátko po útoku na sýrsku leteckú základňu na jednej malej webovej stránke  odporcov Trumpa. Avšak získala popularitu až, keď moderátor MSNBC Lawrence O’Donnell vyjadril podobné myšlienky vo svojom programe The Last Word ( „Posledné slovo“).  

„Nebolo by skvelé, keby bolo úplne, absolútne, totálne možné vylúčiť podozrenie, že Vladimir Putin zorganizoval incident tento týždeň v Sýrii, aby jeho priateľ v Bielom dome bol schopný usporiadať nočnú akciu s raketami a získať všetku chválu v posledných dňoch?“ Spýtal sa O’Donnell svojej usmievavej kolegyne Reychel Meddouvej.  

Ďalej redaktor MSNBC povedal, že túto teóriu nemožno zavrhnúť kvôli väzbám Trumpovcov s ruskú vládu. O’Donnell, ako je uvedené v článku, tiež pripomenul ďalšie konšpiračné teórie, podľa ktorej v roku 1998 vtedajší prezident Bill Clinton odvádzal pozornosť od svojej škandálu tiež raketovým útokom.

V tomto prípade moderátor MSNBC neuviedol žiadne dôkazy k svojim špekuláciám ohľadom Trumpa a len sľúbil: „Nebudete počuť … dôkaz, že scenár, ktorý som práve načrtol, je nemožný.“   Avšak  teória O’Donnella sa stretla okamžite s výsmechom celého politického spektra, poznamenali WP.

Ako na konci The Washington Post uvádza, v prípade, že je teória vyjadrená na MSNBC pravdivá a Putin to naozaj naplánoval, aby zvýšiť popularitu Trumpa, tak to ruský prezident nedal najavo. Moskva zareagovala voči Washingtonu zrušením dohody, ktorá mala zabrániť stretom medzi Ruskom a Spojenými štátmi vo vzdušnom priestore nad Sýriou.