Rusko by mohlo „vstúpiť do koalície viac ako 60 štátov v boji proti Daeš, aby uchránilo svoje strategické záujmy v Sýrii a v dlhodobom horizonte vytvorilo produktívny vzťah k prezidentovi Trumpovi“, uviedol Johnson v The Telegraph.

Podľa neho by Rusko malo podporiť vytvorenie „skutočného prímeria“, ukončiť používanie chemických zbraní a dosiahnuť politické urovnanie v Sýrii, aby občania by boli „oslobodení od tyranie Asada“.

Podľa jeho názoru „nie je pochýb o tom“, že zodpovednosť za chemický útok v Idlib leží na sýrskych vládnych silách. Útok bol podľa neho vykonaný „dvoma sýrskymi lietadlami štartujúcimi z leteckej základne, kde sú uložené chemické zbrane,“ napísal Johnson.

„Britskí vedci analyzovali vzorky odobraté z obetí útokov, ktoré preukázali prítomnosť sarinu alebo látky podobnej sarinu,“ tvrdil.

Zároveň minister uistil, že „Západ nakoniec pomôže pri obnove krajiny“. Avšak s poznámkou, že Spojené štáty by mohli udrieť znova.

Doteraz však predstavitelia USA ani Veľkej Británie nepredložili žiadne dôkazy o útoku chemickými zbraňami sýrskou armádou.

Ruskí politici sa Johnsonovi okamžite vysmiali.

Minister zahraničných vecí Veľkej Británie „stratil kontakt s realitou“, keď vyzýva Ruskú federáciu, aby pristúpila „k boju proti“ teroristickej skupine „Islamský štát“, vzhľadom na to, že Rusko je jedinou alebo jednou z mála skutočne bojujúcich proti terorizmu v Sýrii, reagoval šéf medzinárodného výboru Rady federácie Konstantin Kosačev. „Zdá sa, že Briti mu nedávajú zvodky zo Sýrie. Inak by vedel, že Rusko je jedinou alebo jednou z mála krajín na svete, ktorá v skutočnosti pomáha krajine vyrovnať sa s teroristickou metlou,“ povedal Kosačev. Alebo správy má, ale ignoruje ich, vyvodil senátor.

Je to pekné žiť v ilúzii, že vaša krajina je v „správnej koalícii“ a ako na nej závisí osud sveta,“ dodal ironicky politik.

Ešte stručnejší bol predseda zahraničného výboru ruskej Dumy Alexej Puškov: „Johnson nemôže nájsť svoju vlastnú politickú tvár: vyžaduje nové sankcie, aby nás vyzýval k vstupu do západnej koalície. Účes našiel, ale tvár už nie, „napísal na svojom mikroblogu na Twitteri.