Británia urobila prvý krok, ktorým sa snaží získať späť kontrolu nad svojím rybárskym priemyslom. Minister životného prostredia Michael Gove oznámil, že Spojené kráľovstvo vystúpi z dohody, ktorá umožňuje rybárom z ďalších piatich európskych krajín loviť v britských vodách. Informuje The Telegraph.
Proces vystupovanie z londýnskej dohovoru o rybolove z roku 1964 začne v pondelok a potrvá dva roky. Dokument umožňuje zúčastneným krajinám, aby ich lode lovili v okruhu šiestich až 12 námorných míľ (asi 11 až 22 kilometrov) od pobrežia signatárskych krajín. Dohovor sa okrem Británie týka Francúzska, Belgicka, Írska, Nemecka a Holandska.
Ich lode nebudú môcť po vystúpení Británie loviť v britských vodách a britskí rybári stratia možnosť loviť pri brehoch spomínaných piatich krajín.
Británia dohovor podpísala ešte predtým, než vstúpila do EÚ, a bola by ním tak viazaná aj potom, čo európsky blok opustí. Legislatíva EÚ pokrýva rybolov v zóne medzi 12 a 200 námorných míľ od pobrežia.
„Je to historický prvý krok k vybudovaniu novej domácej rybolovnej politiky s ohľadom na naše vystúpenie z EÚ. Tento krok povedie ku konkurencieschopnému, ziskovému a udržateľnému (rybolovnému) priemyslu v celom Spojenom kráľovstve,“ uviedol Gove.
Írsky minister poľnohospodárstva Michael Creed označil britský krok za „nevítaný a zbytočný“, ale očakávaný.