Brazílska generálna prokuratúra obvinila prezidenta Michela Temera z prijímania úplatkov. Ide o prvý prípad, keď čelí úradujúca hlava štátu najväčšej juhoamerickej krajiny obvineniu z trestného činu. Brazílsky parlament teraz musí rozhodnúť, či najvyššiemu súdu umožní začať s Temerom súdny proces, informuje Telegraph.
Formálne obžaloba prezidenta z korupcie, ktorú generálny prokurátor Rodrigo Janot doručil najvyššiemu súdu, je podľa agentúry AP ďalšou epizódou v strete Temera s brazílskou justíciou.
Už v máji najvyššie štátne zastupiteľstvo obvinilo prezidenta z marenia vyšetrovania svojej korupčnej kauzy. Podľa Janotova vtedajšieho vyhlásenia sa Temer spoločne s niekdajším prezidentským kandidátom AECI Nevesom „snažili spomaliť vyšetrovanie korupcie“.
Podľa aktuálneho obvinenia Temer v období medzi marcom a aprílom tohto roka prijal úplatok vo výške zhruba 150 tisíc dolárov.
Súhlas s postavením prezidenta pred súd by podľa brazílskych zákonov teraz musela vyjadriť dolná komora Kongresu. Poslanci Temerovej koalície sú si ale údajne istí, že majú v parlamente potrebný počet hlasov, aby proces zablokovali. Ak by sa však nenašli dve tretiny poslancov, ktoré by vyjadrili Temerovi podporu, bol by prezident zbavený až na 180 dní funkcie. Právomoci hlavy štátu by počas tej doby vykonával Temerov spojenec a predseda dolnej komory Kongresu Rodrigo Maia.
Na verejnosť sa pred časom dostala nahrávka Temerovho marcového rozhovoru s podnikateľom Joesleyem Batistom. Tento šéf z mäsokombinátu JBS, vyšetrovaného kvôli korupcii v kauze skazeného mäsa, údajne pri stretnutí Temera informoval, že zaplatí expredsedovi dolnej komory parlamentu Eduardovi Cunhanovi za mlčanie. Temer podľa denníka O Globo úplatok na schôdzke odsúhlasil. Cunha, ktorý býval vplyvným mužom Temerovej politickej strany, bol zatknutý vlani v októbri a tento rok odsúdený na 15 rokov a štyrom mesiacom väzenia za korupciu.
Práve od Batistu mal podľa aktuálneho obvinenia generálnej prokuratúry prijať úplatok aj samotný Temer.
Konzervatívec Temer prevzal moc v Brazílii z pozície viceprezidenta vlani po zosadení ľavicové prezidentky Dilma Rousseffovej, ktorej sa stali osudnými protiústavne manipulácie s výsledkami rozpočtu.
Prezident Temer v minulých týždňoch odmietol všetky proti nemu vznesené obvinenia a uviedol, že z úradu neodstúpi. Temer je pritom v Brazílii krajne neobľúbený. V nedávnom prieskume verejnej mienky mu podporu vyslovilo len sedem percent opýtaných.