Dva roky po priamom vstupe Ruska do sýrskej občianskej vojny a to napriek skeptickým predpovediam vyzerá, že toto rozhodnutie prinieslo Rusku úspech. Bašár Assad zostáva v čele krajiny a pred Ruskom sa tiež otvára šanca na podiel pri povojnovej obnove Sýrie. Informoval o tom britský denník The Spectator.
Keď v septembri 2015 Rusko začalo priamo vojensky zasahovať v Sýrii na strane prezidenta Assadom, vtedajší americký minister obrany Ash Carter predpovedal ruský neúspech podobný nezdaru v Afganistane pred 30 rokmi.
Podľa Cartera údajne Vladimir Putin týmto krokom len „prilieva olej do ohňa“ sýrskej občianskej vojny a jeho stratégia priamej podpory Asadovho režimu je predurčená k neúspechu.
Teraz po dvoch rokoch sa zdá, že Carterove slová neboli príliš prorocké. Britský spisovateľ a analytik John R. Bradley pre britský denník The Spectator pripomenul, že americký pokus vytvoriť v Sýrii sunnitský bábkový režim podobný vláde v Afganistane v 80. rokoch úplne zlyhal.
Neúspešná bola tiež snaha vycvičiť, financovať a vyzbrojiť miestnych i zahraničných džihádistov, ktorí by v spolupráci s krajinami Perzského zálivu zvrhli Asadov režim.
„Spojené štáty sa tiež pokúšali Sýriu využiť ako nárazníkovú zónu medzi Iránom a libanonským Hizballáhom, aby tak roztrhli túto siitsku os,“ uviedol Bradley pre The Spectator.
Podľa Bradleyho americký plán zlyhal, pretože sýrsky režim nebol nikdy tak represívny ako napríklad vlády v Afganistane a Pakistane a rešpektoval právo na rôzne náboženské vyznanie. Aj Asadovi liberálni kritici sa tak v kritickom roku 2015 radšej pridali na jeho stranu, aby sa k moci nedostali islamistické teroristickej skupiny.
Pred mesiacom západní politici v OSN podporili činnosť bloku Priateľov Sýrie, ktorý tvoria krajiny Perzského zálivu, protiasadovskej opozície, Spojené štáty a ďalšie západné krajiny. Britský minister zahraničia vyhlásil, že podmienkou účasti na obnove Sýrie je Asadov odchod z funkcie prezidenta.
Tieto vyhlásenia podľa Bradleyho otvárajú dvere k sýrskym investíciám pre ďalšie krajiny. Pred niekoľkými týždňami sa v Damašku konala medzinárodná konferencia zaoberajúca sa obnovou Sýrie. Bašár Assad tu potvrdil, že povojnovú obnovu Sýrie bude viesť Rusko, Irán a Čína.
Ide pritom o mnohomiliardové sumy. Rusko už v súčasnosti do Sýrie dodáva zariadenia na pomoc pri rozvoji hospodárskeho života, ako sú napríklad buldozéry a žeriavy. Sýria tiež začala čerpať výhodné ruské, čínské a iránské úvery.
Podľa Bradleyho sa Západ so Sýrie v ničom nepoučil. Vidieť to na Líbyi.
Neschopnosť uznať, že rastúca regionálna úloha Ruska v Sýrii bola podobne zvýraznená počas bleskového výletu, ktorý Johnson (britský minister zahraničia) v auguste urobil v Líbyi. Tam mal krátke stretnutie so sekulárnym silným mužom Khalifom Haftarom, bývalým generálom Kaddáfího vojska, ktorého ozbrojené sily teraz vládnu vo východnej Líbyi – vrátane Benghází a väčšiny hlavných ropných polí v krajine.
Haftar má vzťahy s Moskvou ešte zo začiatku sedemdesiatych rokov minulého storočia a je v Putinovej kapse najmenej dva roky, opakovane sa stretáva s ruskými úradníkmi na lietadlovej lodi na pobreží Stredozemného mora. Týždeň predtým, ako si potriasal ruky s Johnsonom, Haftar navštívil Moskvu, aby usporiadal rozsiahle diskusie s vrcholnými predstaviteľmi obrany a ministerstva zahraničných vecí. Prediskutovali plány na presun rozdrobenej Líbye smerom k štátnosti pod Haftarom ako všemocným ministrom obrany s priamou ruskou vojenskou pomocou. Kremeľ už nasadil vojakov a stíhacie lietadlá do západného Egypta, aby sa pripojili k tejto krajine a SAE, ktorá tiež podporuje Haftara v jeho zjednocujúcom boji proti islamistom.
Keď Johnson navrhol, aby Haftar mohol hrať „úlohu“ v každom budúcom politickom zmierení v Líbyi, a zároveň trval na tom, že sa bude Haftar riadiť Záapadným medzinárodným sprostredkovaním prímeria, ten sa len ťažko zadržal smiechu Johnsonovi priamo do očí.